Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Dilimiz ve Kültürümüz

İbrahim Türker

31 Mayıs 2010, 13:43

İbrahim Türker

Sevgili Naci Sözen’nin yukarıdaki başlık altında irdelediği konuya bir katkı anlamında bazı düşüncelerimi açıklamaya çalışacağım.

Kasabamızın ve benzer yerleşkelerin Anadolu’muzda var olan medeniyet kavramı içinde DİLİMİZ VE KÜLTÜRÜMÜZÜN bir bütün olduğunu bize kanıtlayan dillerin kendilerine has özellikleri olduğu, üzerinde durulması gereken bir olgudur.

Koca Osmanlı İmparatorluğunun Arapça ve Farsçayı ön plana çıkarıp Türkçemizi ikinci planda bir anlaşım aracı olarak görmesi, köylerde yaşayan halkımızı etkilememiştir. Bu guruptaki halkımız kendilerine özgü konuşma dilli ve bu dildeki deyim ve adlandırmalar (kasabamızla ilgili Naci’nin alt alta sıraladığı sözcükler ve deyimler gibi) halen varlığını ve canlılığını sürdürmektedir, sürdürecektir.

Dil deyince doğal olarak kültür kavramı anımsanmaktadır. Dil ve kültürün ilişkisini açıklayan düşünürlerimizden Sayın Bozkurt Güvenç şöyle diyor: “Dil ve kültür birbirlerine eşdeğer iki bağımsız birim değildir. Tek bir varlığın birbirinden ayrılmaz, biri ötekinin ayrılmazıdır. Kültürde ne varsa dilde de vardır. Dildeki her şey kültürden gelir. Kültür dilde yaşar, gelişir, birikir. Dil kültürün hazinesi, ruhudur.”(Dil-Kültüt).

Böyle olunca, dilimizin yerel ve genel anlamdaki yeri bir toplum için çok önemlidir. Başka bir biçimde söylemek gerekirse “kültürün temeli dildir”. Öyle ise Kazancının dili, Kazancının kültürüdür diyebiliriz.

Burada önemli olan esas konu özelliğini ve özünü korumak yanında, ana dilimizin geliştirilmesidir. Küreselleşme yaygarası ve etkisinin dilimize de yansıdığına tanık olmaktayız. Günlük koşmalarda “bye,bye yada okey” gibi yabancı sözcüklerin yaygınlaştığı, halkla doğrudan ilgisi olan yerlerdeki tabelaların yabancı sözcüklerden oluştuğu gerçeği  ve de birçoklarımızın övünç kaynağı olagelen orta dereceli okullarda ve üniversitelerimizde yapılan yabancı dille eğitim girişimleri dilimize yapılan en büyük kötülüktür.

Yabancı ülkelerde uzun süre görev yapmış bir kişi olarak diyebilirim ki, her ülke kendi anadiliyle övünür.Dillerinin özgürlüklerinin temeli olduğunu bilirler.

Dilimizin geliştirilmesi ve yabancı etkilerden korunmasına emek veren tanınmış dil bilimcimiz sayın Sevği Özeli burada saygı ile anmamız gerekir.Sevgi Özel,haklı olarak “doğru olmayan her şeyi milliyetçilik,yenilik,küresellik,çağdaşlık sanan ya da böyle değerlendiren saflar,salak ayağına yatanlar “,dil kullanımındaki özensizliği oluşturanlardır” şeklinde değerlendirmektedir.

Atatürk’ün başlattığı dil devrimini özümsemezsek,özgürlüğümüzün de gölgelendiğini kabul etmiş sayılırız.

Naci Sözen’in çalışmalarını gönülden desteklerken bu güne kadar saf temiz oluşunu yitirmeyen yerel dilimizi yabancı sözcüklerle dejenere etmek isteyenlere de karşı olduğumu belirtmek isterim.

Av. (Em.Kültür Ataşesi) İbrahim Türker -İzmir Urla - 15.06.2009

ib.turker@hotmail.com

Bu haber 1187 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

NARDUGAN BAYRAMI (YENİDEN DOĞUŞ BAYRAMI) KUTLUI OLSUN..21 Aralık 2018

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi