Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

EVET ERMENEK SAHİPSİZ

İbrahimDemirtaş

02 Haziran 2010, 22:26

İbrahimDemirtaş

Ermenek haber sitemizde yayınlan ERMENEK’İ BEKLEYEN TEHLİKE! Haberinden sonra
 
İbrahim Şahin’in Ermenek haberde ERMENEK SAHİPSİZ Mİ?Başlıklı sorusu cevabını aramaktadır.
 
Naci Sözen’in Kazancı Beldesi sitesinde ERMENEK’İ BEKLEYEN TEHLİKE! başlıklı yazısı sorunun önemini ve gerçeklerini anlatmaktadır.Bu yazının tamamı Kazancı Beldesi'ndeki köşesinde okuyabileceğinizi belirtirken yazıdan bir bölümünü burada yayınlayalım.
 
Ermenek haber sitesinde "Ermenek'i bekleyen tehlike" başlıklı bir haber yayınlandı...Bu haberde il olacak olan Anamur'a Kazancı ve çevresi köylerin bağlanabileceğinden endişe edilmekteydi.
 
Ermenek İl Genel Meclisi üyesi 2009 yılı hizmet listesi
 
Ermenek ilçemiz, beldelerimiz ve köylerimize verilen hizmetler listesi şöyleydi;
 
- Ermenek merkeze anaokulu yapılması ve hizmete hazır hale getiril
- Ermenek merkez okullarının onarımı için para tahsis edilmesi,
- Çamlıca, Gökçe seki, Evsin, Kaya önü, Katranlı, Görmeli, Sarı vadi, Elma yurdu köyleri için sulama projesi çizdirilmesi,
- Çamlıca, Evsin, Sarı vadi, Katranlı, Tepebaşı ve Boyalık köylerine çocuk oyun parkı yapımı,
- Katranlı, Ardıç kaya, Evsin, Yukarı çağlar, Tepebaşı, Boyalık Pamuklu köylerine derslikler ve 10 adet prefabrik köy konağı yapılması,
- Köy muhtarları için 120 adet bilgisayar alınması,
- Köylere 4300 torba çimento dağıtımı,
- Çavuş ve İkiz çınar köylerine su deposu yapılması,
- Eskice, Yeşilköy ve Yukarı çağlar köylerine sulama için su borusu alımı,
- Yer bağ köyüne içme suyu için para tahsisi,
- Tepebaşı, Ardıç kaya, Katranlı, Aşağı çağlar, Elma yurdu, Gökçekent ve Görmeli köylerine boru kazısı için para tahsisi,
- Bal kusan köyüne havuz için para tahsisi,
- Elma yurdu köyüne dere ıslahı için para verilmesi,
- Yalın dal köyüne para yardımı yapılması konuları listelenmiştir.
 
Bu listedeki hizmetlerin ne kadarı yapıldı veya yapılmadı bilinmezken bilinen ve görülen bir gerçek var.Bu listede Kazancı'nın ilçe olmasının Ermenek için kötü sonuçlar olacağı ve sorunlar yaşanacağına dikkat çekilirken Kazancı Kasabası'nın bu listede yer almayışı düşündürücü ve üzücüdür. Resmiyette olmasa da bu tablo da kasabamız Kazancı Karaman’dan, Ermenek’ten sayılmamıştır.
 
Daha önce ilçe olan Başyayla ile Sarıveliler sanki suçluymuşlar gibi bunlardan sonra Kazancı'nın da ilçe olması suç sayılacak gibi bir yaklaşım var. Kasabamız ilçe olmaya hak kazanmış ve ilçe olmaya hazır bir kasabadır. Bu durumda Anamur’un il olması ve Ermenek’in il olması veya her ikisinin de il olmaması durumunda dahi kasabamız ilçe olmayı hak ettiğinden dolayı ilçe olmaya adaydır.
 
Şimdi Ermenek sahip siz mi? sorusunun cevap aramaya çalışalım.
 
Evet Ermenek sahipsiz.
 
Neden sahipsiz fazla değil yakın tarihlerde yapılması gereken ama sahipsiz olduğu için yapılamayan hizmetleri  hatırlayalım.
Bu gündemdeki endişeler ve sorular Ermenek’i bekleyen tehlike ve Ermenek sahipsiz mi? Sorularının gündeme neden geldi ve bu sorular neden soruldu sorularını da kendimize sorarsak Ermenek sahipsiz olmasaydı sanırım bu sorular sorulmaz ve gündeme gelmezdi diyebiliriz.
 
Bizler gurbette olsak da gözümü,gönlümüz,kulağımız bölgemiz Taşeli'nde bölgemizde yaşanan ekonomide, eğitimde,yenilikte ve çağdaşlıkta atılan adımlar ve kazanılan haklar bizleri buralarda memnun ederken yapılamayan işler, atılamayan adımlar ve yaşanan bu endişeler bizleri üzer.
 
Siyasi iktidarın söylemi şöyleydi.
 
Bizden olmayan belediyeler bizden hizmet alamaz.
 
Bu söylemden yola çıkarsak Dil Bayramının Karaman'da kutlanma söylemleri nereden çıkıyor ve yetkililer bu Dil Bayramı Balgusan'dan başka bir yerde kutlanacaksa en uygun ve yakın yer Ermenek olacaktır diye Dil Bayramının Ermenek’te kutlanması için gereken işlemler,girişimler yapılmıyor da Karaman'da kutlanması için haberler çıkıyorsa bundan dolayı Ermenek sahipsizdir.
 
Ülkemizde 450 bin TL harcama yapılıp kilise açılışları yapmak için başta kültür bakanı ve diğer bakanların nerdeyse yarış yaptığı bir dönemde  733 yıldır kutlanan Dil Bayramımıza hükümeti temsilen başta kültür bakanının gelmeyişi veya bir mesaj bile duymayışımız sahipsiz oluşumuzdandır.
 
13 Mayıs 2010 dil bayramına katılanlar:
 
Törene Karaman Valisi Fatih Şahin, Eski Devlet Bakanı Fikret Ünlü, AK Parti Karaman Milletvekilleri Lütfi Elvan ve Mevlüt Akgün, MHP Karaman Milletvekili Hasan Çalış, Karaman Belediye Başkanı Dr. Kamil Uğurlu, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, Emniyet Müdürü Lütfü Sönmez, Ermenek Belediye Başkanı Necati Akpınar ve vatandaşlar katıldı.
 
Burada dil bayramına katılanlara buradan ayrı  ayrı teşekkür ederim.
 
Kazancı Kasabası Belediye Başkanı Sayın Uğuz Tekin kasaba halkıyla beraber bayrama katılmasına orada belediye adına kasaba ve kasaba halkı adına çadır kurup bayrama ve kutlamalara katkıda bulunup renk katmasına rağmen hizmet listesinde olmadığı gibi bu listede de olduğu gibi burada da yer almayışı birlik,beraberlik içinde olmayışımız ve toplumsal düşünemeyişimizin göstergesidir.Biz bize sahip çıkmazsak hepimiz sahipsiz kalırız.
 
Kazancı Kasabası ve tüm karşı yakada bulunan köylerde yaşayan halkın yol sorununu çözmeden baraj kapaklarının kapatılması ve halkın yol sorunu ile çaresiz bir şekilde bırakılması sahipsizliğindendir.
 
Yine Çavuş köylülerinin evlerinin yapılıp teslim edilmeden köylerinin sular altında kalması ve halkın kıraya çıkarak evlerin yapılmasını beklemesi sahipsizliğindendir.
 
Alaköprü'müzün, tarihi eserimizin sular altında kalması ve kitabesinin sökülüp Ermenek dışına gitmesi sahipsizliğindendir.
 
Buna benzer örnekleri ve gerçekleri daha çoğaltabiliriz .
 
Ermenek Balgusan'da kutlanan dil bayramımız yazılı ve görsel medyada yer almazken yazılı ve görsel medyada toplum ahlakını ve değerlerini hiçe sayarak yapılan yayınlardan, Türkçemizin Anadolu'da temel taşları olan Dil Bayramımız kendine yer bulamazken.
 
Dil Bayramınız Kutlu Olsun. Diye başlayıp
 
Türkçemizin Anadolu’daki ilk kilometre taşlarından biri 13 Mayıs 1277’de, bundan 733 yıl önce Karamanoğlu Mehmet Bey’in Türkçeyi yönetim katlarının başlıca dili ilan etmesidir.

Türkçenin, bin yıldır Anadolu’da kurulan beylikler, devletler katındaki yeri bir yana, halkın içinde yaşaması en büyük gücü oldu. Yunus Emre’den Karacaoğlan’a güçlü ozan tabakası Türkçeyi verimli bir ormana çevirdi. Nasıl, atmosferin üstünde dünyayı koruyan bir ozon tabakası varsa, Anadolu’da da Türkçeyi koruyup güçlendiren bir ozan tabakası var!

Türkçenin Anadolu toprağına yerleştiğinin ilan edildiği 13 Mayıs 1277’nin yıldönümü kutlu olsun!
 
Diye yazısını bitiren Mustafa Balbay  13 Mayıs 2010 Tarihli köşe yazısında yer ayırmıştır.Bu o yazısının bir bölümünden alıntıdır.Önemli ve anlamlı gördüğüm için sizlerle paylaşmak istedim.
 
Dil Bayramının önemini ve dil bayramımızı Silivri'den yazdığı bu yazısı ile bölgemizde kutladığımız bayramımızı  kutlayan ve paylaşan sayın Mustafa Balbay’a teşekkür hakkım doğdu ve bu hakkımı kullanıyorum ve teşekkür ediyorum.
 
Şimdi buraya bir nokta koyalım ve soralım. Neden sahipsiz kaldık ve tehlike yaşıyoruz?
 
Ermenek ilçemiz ilçe olarak bölgemizi bir Taşeli Bölgesi olarak düşünemedi.Kendi dışındaki köy ve kasaba  halkına toplumsal bakamayışı, Barışık olamayışı, paylaşımcı ve katılımcı  olmayışı,kendine bağlı olan  köy ve kasaba halkının sorunlarıyla ilgilenmeyişi ve onların sorunlarını kendi sorunu  olarak da kabul etmeyişi günü birlik politikalarla bir yönetim anlayışı ile yarınlara yatırım yapamayışından  dolayı bizler kendimizi ve Ermenek’i görmek istediğimiz yerlerde göremedik şimdi bu endişeler ve sorularla karşı karşıya kaldık.
 
Bir nokta daha koyalım ve devam edelim.
 
Peki bu sorulardan ve endişelerden nasıl kurtulmalıyız?
 
Ermenek veya Taşeli Bölgesi olarak kendimizi ve bölgemizi görmek istediğimiz yerde görmek için ekonomide, eğitimde günü birlik politika değil kalıcı ve geleceğe yönelik  yatırımlar yapmalıyız.
 
Hizmetlerimizi bireylere değil toplumlara, halka eşit ve adaletli olarak yapmalıyız.Bölge turizmine önem vermeli ve yatırımlar yapmalıyız.Bölgemizde hepimizin ortak değerlerimiz olan tarihi eserlerimize ve kültürümüze sahip çıkıp ve korumalıyız.
 
Toroslar 'da Taşeli Bölgemiz bizlerin bir ayrıcalığı ve özelidir.Barajında yapılması ile birlikte bu özellik ve ayrıcalık daha da ayrıcalıklı hale geldi bu ayrıcalığın kıymetini bilerek bu güne kadar yapılamayanları bu günden sonra yapmaya başlayıp yolumuzu çizmeliyiz.
 
Ermenek ve Taşeli Bölgemize sahiplenip tehlike endişelerini yenip Kazancı'nın ilçe Ermenek’in il olacağı ve kardeşçe yaşayacağımız güzel günlerde yarınlarda buluşmak ümitlerim ve dileklerimle tüm bölge halkını ve hemşerilerimi selamlıyorum.
İbrahim DEMİRTAŞ    01.06.2010 / MERSİN

Bu haber 2390 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

NARDUGAN BAYRAMI (YENİDEN DOĞUŞ BAYRAMI) KUTLUI OLSUN..21 Aralık 2018

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi