Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Her İstenilen Yerde Üniversite Açılmalı mı?

İbrahim Türker

07 Haziran 2010, 08:32

İbrahim Türker

Doğaldır ki her vatandaş yaşadığı beldede bir yüksek öğretim kurumunun bulunmasını istemek hakkına sahiptir. Ancak konu üniversite açılması konusu olunca belde yöneticilerinin ve de siyasal yönetimin bir değil iki hatta daha çok düşünmesi şarttır.

 

Üniversite nedir?

“Üniversite, insanlar için öğrenilen ve öğretilen en üst seviyedeki bir toplum kurumudur.”  (Meyer Ansiklopedik Sözlük”

 

Bu sade tanımın içeriği çok yüksek ve karmaşıktır ki

Bu bağlamda Üniversite kurumlarını evrensel alanda geniş bir perspektif açısından değerlendirmek gerekir. 

 

Üniversiteler kuşkusuz bir ülkenin çağdaşlık ve o ülkenin bilim seviyesi bakımından ölçütüdür. Bu gün her yönden ileri düzeyde kabul edilen bir ülke üniversitesinden öğrenim görerek alınan bir diplomanın seviyesi yatsınamaz.  Ve o ülkelerin siyasal yönetimi üniversite öğretimine eş değer ülkelere oranla daha çok değer verip gelişmesini ön planda tutar. Düşünelim bir kez, bu gün seçkin bilim adamları hangi ülke üniversitelerinden yetişmiştir.

 

Şimdi kendi durumumuzu irdeleyelim:

Konuya belli yıllarda yayınlanan seçkin üniversiteler yıllığında dünyadaki 500 üniversitenin sıralamasına belli kurumlaşmış üniversitelerimizin girememiş olması düşündürücü değil mi. Üniversitelerimizin bu günkü durumu neden bu seviyede diye Bir soru her yurtseverin düşünmesi gereken bir sorundur.

 

İsteriz ki genç nüfuzumuzun çoğunluğu kaliteli bir öğrenim süzgecinden geçerek hayata Atılsın. Bugün ülkemizde bir üniversite açma yarışı vardır. Salt siyasi baskılarla kendi Bölgelerinde üniversite açılması üniversite öğrenimini bir lise öğrenimi kademesine indirgemiş ve asıl amaç nitelikli insan yetiştirmek olan süreç ortadan kalkmış durumdadır..  A.Güçlü. Milliyet. Ocak 2009

 

Bu bağlamda üniversitelerimizdeki bu çarpık gidişe etki eden siyasi faktörlerin yanında orta öğretimdeki başarısız eğitim politikalarını da unutmamak gerekir. Turkiye Cumhuriyetinde özellikle 1950 li yıllardan sonra eğitim en sık ve en çok program ve yönetmelik değiştiren bakanlık Milli Eğitim Bakanlığıdır. Görevi üstlenen her bakan kendi özel görüşü çizgisinde eğitime yön verme girişiminde bulunmuş ve istenilen istikrar sağlanamamıştır.

 

Öte yandan ota öğretim düzeyinde dünya geneline göre en çok okul çeşidi olan ülke Türkiyedir. Üniversite öğretimini verimli kılan ana faktörlerin önde geleni orta öğretimdir. Liselerimizde başarılı bir öğrenim görmemiş olan gençlerin üniversitede başarılı olması beklenemez.

 

Günümüzde dersane furyası liselerin yerini alma durumuna gelmiştir. Dersanelere devam etmeyenlerin üniversiteye girme şansları hemen hemen yoktur.

 

“ Özellikle son sekiz yılda her bir üniversiteye sipekülatif gerçekte vakıflar kurdurarak Fiziki mekân-sermaye varlığına dayalı özel üniversitelerin çoğalması uygulamasına hız verildiği görülmektedir.

 

Şu anda yasal olarak açılması ön görülen ama aktif hizmette bulunmayan hizmete başlatılmış,  ancak rektörü ve öğretim üyesi olmayan bir üniversite karmaşası / kaosu enflasyonu vardır.( Ata Yavuz-Çağdaş Eğitim Dergisi 2010)

 

Bütün bu veriler karşısında belli bir yerleşkede oturanların bölgelerinde üniversite açılmasını isterken alt-yapı, öğretim elemanı ve donanım sorunlarını iyice düşünüp hazırlığını yapmadan istekte bulunmamaları gerekir.

 

Eğitim konusunu siyasal düşüncelerin oy hesaplarına feda edilmemesi zorunlu olan bir konudur. Bu yazıyı şöyle bir tümce ile bitirelim: 200 tane üniversiteniz varmış, eğer dünya çapındasa ilim adamınız yoksa neye yarar.

 

İbrahim Türker - Urla / İZMİR - 05.06.2010

Bu haber 1343 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Çavuşname-Şiir06 Haziran 2018

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve Yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi