Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

TÜRBESEKİ VE ULUKÖY ARASI BAĞLANTI YOL ÇALIŞMASI

İbrahimDemirtaş

16 Haziran 2010, 22:38

İbrahimDemirtaş

               TÜRBESEKİ VE ULUKÖY ARASI BAĞLANTI YOL ÇALIŞMASI
 
İnsanoğlunun yaşamında yolların önemi çok büyük ve aynı zamanda değeri biçilmez bir ihtiyaç ve vazgeçilmezidir.
 
Yolu olmayan ve yol olmadığı için gidemediğimiz her yer bizim için en uzak yerdir.
 
Yolu olan her yer bize en yakın yer ve en çok gittiğimiz yerdir.
 
Yollar bizi alır dağdan dağa aşırır gurbete götürür.
 
Yollar örgenciyi okula,emekçiyi fabrikaya götürür.
 
Kervanlar, göçler göç olur yollara dizilir.Örnekleri saymakla bitiremeyiz.
 
Yollar Aşığı ya yarine götürür yada yarini kendine getirir aşık gelmeyen yarine,sevdiğine şöyle seslenir.
 
Yollarına kar mı yağdı nazlım neden gelmedin.
 
Gelmeyişine tek nedenin yol sorunu olacağını düşünür. Evet burada yolların önemi çok net bir şekilde dile getirilmiştir.
 
Yolların yaşamımızda bu kadar vazgeçilmezimiz ve ihtiyacımızken maalesef ve maalesef bu yol sorununu Kasabamız da bizler yaşadık ve yaşamaktayız.
 
Kasabamızın türbe seki mahallesinde büyüyen biri olarak ben bu yol sorunlarını en çok yaşayan biri olduğum için bu yol sorunumuzu yazmak gündeme getirip söz konusu yolun tamamlanması için ilgili ve yetkili kişilerden hizmet istemek ve teşekkür etmek adına bu konuyu bu köşemde ve yazımda yazmak paylaşmak istedim.
 
Kasabamız ile türbe seki mahallemiz arasındaki bağlantı yolu olan eski uçurum yolunu hepimiz hatırlarız sanırım.
 
Bir patika yoldu piynar çalılarına takıla, takıla tek sıra halinde okula gidip geldiğimiz yıllar 1970’li yılar o yıllarda Kasabamızda bir ilköğretim okulu var biz ilkokula bu okulda başladık.
1973 yılında ulu köy mahallemize 2 derslik bir öğretmen odalı bir ilk öğretim okulu yapıldı ve açıldı biz uç köylüler olarak Türbeseki,Uluköy ve Bucak Mahalleleri örgencileri bu okula ayrıldık.1.2.3ler bir sınıfta  4.ve 5ler bir  sınıfta eğitim gördük.
 
Bu durumda en şanslı olanlar Bucak ve Uluköy Mahallesi örgenci arkadaşlarımızdı çünkü onların evleri okula yakındı ve yol sorunları yoktu. Bizim yol sorunumuz vardı.
 
Bizim okul yolu yine patika bir yol dik aşağı dereye iner iki dereden geçer dik yukarı çıkıp düşe kalka okula varırdık   bu derelerin biri çığırganın dere Öngesten gelen biri yine Ala inden gelip ulu köyle Türbe seki arasındaki bizim okul yolunda kesişen derelerdi.
 
Yağmurlu karlı havalarda buralardan okula gelip gitmek kolay olmadığı gibi çok tehlikeleri vardı.
Bu derelerden geçen patika yol aynı zamanda Uluköy ve Bucak mahallelerinin en yakın bağlantı ulaşım yolu ve tozlu yaylamızın da yoludur.
 
Bu derelerden gelen seller zaman, zaman bu yolları daha uçurum ve tehlikeli ve kullanılmaz hale getirirdi ayağı kayıp aşağı dereye düşmesinler diye ablalar ve ağabeyler okula yeni başlayan çocukların ellerinden tutup onları korurlardı.
 
 Bu patika ve tehlikeli yoldan aşağı derenin içine küçük ve büyük baş hayvanların düştüğünü hatırlar ve bilirim.
 
Buraya bir nokta koyalım ve kasabaya gittiğimiz uçurum yoluna dönelim.
 
Bu uçurum yolunun yapılması genişletilmesini yıl olarak bilemiyorum ama yapıldığını ve dozerlerin çalıştığını iyi hatırlıyorum. O önlüğümüze çantamıza takılan ve yırtan piynar çalılarının ve taşların ak toprakla karışıp dozerin bıçağı önünden aşağı dereye dökülmesini bilirim.
 
Bir traktör veya bir cip geçecek kadar genişletildi ve öyle kaldı sonra biraz daha iyileştirme oldu ama yine yeterli değildi.
 
Bu geçen yıllar içerisinde belediyemizde de azda olsa yenilikler oldu en azından bir otobüs alınması ve belediye adına çalışması halkına hizmet sağlanmasını örnek olarak verebilirim.
Ama olan yine bize oldu biz halktan sayılmadık ve bu hizmetten faydalanamadık.
 
Belediyenin arabası Ulu köyden yolcu almaya başlar Bucak ve merkez mahalleden Ermenek ilçemize gider gelir bizler köyden kasabaya gelir kasabadan arabaya biner kasabada arabadan iner yürüyerek köyümüze gideriz nedeni belediye arabasının mahalleye gitmesi için yol uygun olmadığı ve bu nedenden dolayı arabanın bu mahalleye gönderilmediğinin yetkililer tarafından açıklanması hem üzücü hem düşündürücü ve halkında bunu normalmiş gibi karşılaması ve hakkını aramamasından kaynaklanan bir durum olsa gerek.
 
Neyse biz geçmiş günlerde yapılan yanlışları ya da yapılamayan veya önemsenmeyen adını ne koyarsak koyalım bu sorunları gündeme taşıyalım ama yanlışları yapanları ya da kolay olan işleri yapamayan halkına hizmet sunamayan dönemin yetkili isimlerini saklı tutalım bizde saklı kalsın.
 
Neden kolay iş dedim bu söz konusu yol öyle yapılması güç ve uzun bir yol değil ben 2km diyeyim siz 3km deyin bu kısa yolu yapmak çok mu zordu bilinmez.
 
İsimi yine bizde saklı kalsın bir dönem başkanımızın biri bu yolu araba çalışacak hale getirdi ve bundan sonra Türbeseki Mahalle’sine de belediye arabası her zaman uğrayacak dedi ve öyle de oldu sonra bir dönem başkan değişti İsimi yine bizde saklı kalsın kim değiştirdi halk değiştirdi halkın verdiği kararlara ve seçtiği başkanlara bizim her zaman saygımız vardır ve sonsuzdur.
 
Ben 4 nüfuslu bir aileyim Mersin’den yıllık izine geldim  Ermenek’ten belediyenin arabasına bindik belediyenin önüne geldik ben arabanın mahalleye ineceğini sanırken şoför son durak dedi ve biz bur damı ineceğiz dediğimde evet dedi neden dedim sizin mahallenin yolları iyi olmadığı için  oraya araba seferlerini başkan kaldırdı dedi şaşırdım ve üzüldüm 2km yolu yapmak imkansız ve çaresiz bir iş olsa insan üzülmez.
Oysa yolların uygun olmadığı için araba seferini ve hizmeti durdurma karırını almak 2 km yolu yapmaktan daha zor.
 
Buraya da bir nokta koyalım.
 
70’li , 80’li ve 90’lı yıllar geçti geldik 2000’li yıllara  ve bu bizim köyün yolları da tam olmasa bile biraz çalışmalar yapılıp belediyenin arabasının da bizim köye gelebileceği yol ortamı sağlanmış ve bizim mahalleye de belediye arabası  çalışmaya başlamış izinlerde kasabaya vardığımızda bizi  kasabanın ortasında el gibi bırakmıyorlar mahallemize bırakıyorlar.
Yolumuz hala asfalt bir yol olmasa da bu kadarına da tam 30 yıl sonra kavuşabildik.
Başkan bu araba yola çıktığı zaman neden tam tur atarak her mahalleye uğramıyor yani kazancıdan çıkıp Bucak,uluköy,Türbeseki mahallesinden dolanıp kazancıya tekrar gelmesin dedi ve çok zor gibi görünse de o kadarda zor  olmayan bu yol çalışmasına başladı.
 
Bu resimleri yazın izindeyken çekmiştim otobüs bu yoldan henüz çalışmaya başlamasa da traktörler ve iş makineleri ve normal yol olarak halkın hizmetine açılmış bulunmakla beraber çalışmalar zaman, zaman devam etmektedir.
 
İki derenin kesiştiği yere resimlerde görüldüğü gibi bir tünel yapılıp üstü ve yanları dolgu yapılarak bilenler daha iyi tahmin edecekler dolguyla seviye nerdeyse iki mahalle arası kot seviyesi eşit hale geldi ve yol daha yakın hale geldi.
 
Bu yol türbe seki mahallesi camisi yanından sola dönülüp o koca derenin içi har fiyatla doldurulup karşıya kolayca geçebildiğimiz bir bağlantı yolu olmuş tamamlanınca daha da iyi olacağını düşünüyorum.
 
Bu aradaki farkı anlatmak ya da farkı görmek için türbe seki mahallesinden çıkıp eski yoldan Ulu köye gidip yeni yoldan geri gelmek yeterli olacaktır.
 
Bu yolun kasabamıza ve halkımıza hayırlı uğurlu olmasını diler.
 
Başta başkanımıza ve emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimi sunar.
 
Ben bir vatandaş olarak halktan biri olarak sayın başkandan hizmet isteme hakkım var bu hakkımı kullanırken başkandan bu yolu en kısa zamanda tamamlayıp halkın hizmetine açmasını istiyorum. Başkanında seçilmiş bir başkan olarak halkına eşit hizmet verme hakkı var başkanın bu hakkını kullanacağına ve bu yolu en kısa zamanda tamamlayıp halkın hizmetine açacağına inancım ve güvenim tamdır.
 
Tekrar bu yolun halkımıza ve kasabamıza hayırlı uğurlu olmasını dilerken başta başkanımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür eder saygılar sunarım hoşça kalın dostça kalın.
 
 
                                                                                 İbrahim DEMİRTAŞ
                                                                                                 13.06.2010
                                                                                                    MERSİN

Bu haber 1547 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

2019 Yerel Seçimlerinde Kazancı Belediye Başkanı Kim OlsunTüm Anketler

ÇANAKKALE ZAFERİ VE “18 MART ŞEHİTLER GÜNÜ” ANISINA…17 Mart 2019

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi