Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Şiir Yarışması Amacına Ulaştı.

Hasan Köksoy

26 Temmuz 2010, 16:52

Hasan Köksoy

Nemrut Hz. İbrahim’i yakmak için odunları ateşe verince,  bir karınca ağzında da bir damlacık su ile ateşi söndürmeye gidiyormuş,  olayı gören biri: “O ağzındaki su ile koca ateşe söner mi” demiş. Karıncada; “Bende biliyorum ama, Safım belli olsun önemli olan niyet demiş” Bizde bu işe niyetlendik ve başardık.

 

Neden Sami Tunca İsmini Seçtik

13 Mart  2009 tarihinde vefat eden Kasabamızın ilk öğretmenlerinden Sami TUNCA, Kazancı adına ilk şiirler yazan, İlk Kitapları yazan  bir kişi olması, İlklerin adamı olarak bizde ilk şiir yarışmasını Sami TUNCA adına düzenlemeyi uygun bulduk.. Kazancı kasabamızda birçok şiir yazan, kitap yazan v.b kendi alanlarında iz bırakan hemşerilerimiz de var. İlerleyen günlerde uygun ortam sağlanırsa ortaya somut bir proje çıkarsa yine www.kazancibeldesi.com sitesi olarak imkânlarımız ölçüsünde üstümüze düşen görevi yapmaya hazırız.  

 

İnternet İmkânlarını kullandık

Kazancıda ilk defa bir şiir yarışması düzenledik. Yarışmayı sadece kazancı ve bölgesel anlamda sınırlı tutmadık, tüm yurdumuza yayarak kazancı odaklı bir şiir yarışma düzenledik, Günümüz internet olanaklarını da kullanarak, yarışmaya katılan şiirleri internet üzerinden kabul ettik. Juri üyelerimiz şiirleri internet üzerinden değerlendirdiler. Yarışmacılar ve hemşerilerimiz  tüm bu gelişmeleri yine internet üzerinden takip ettiler.. Buda gösteriyor ki, bir şeyler yapmak için illaki bir yerlerde toplanmak gerekmez,  günümüzde artık İnternet olanaklarını kullanarak her şey yapılabiliniyor yeter ki yapmak isteyenler olsun, o istek içinde olsun.

 

Şiir Yarışmasına Katılım

Belki şiir yarışmasına fazla katılım olmadı, olsun büyükşehirlerde bile fazla yapılmayan bir etkinliğe imza attık. Kasabamız adına bu bir başlangıç, bir ilk. Umarım devamı gelir, tabi siz hemşerilerimizin destek ve katkılarıyla bu tür güzel işler yapacağımıza inanıyorum. Şiir yarışması genele hitap ettiği için kazancılı olamayan birçok kişide yarışmaya katıldı. Yarışmada dereceye giren yarışmacılar Kazancıyı ilk defa geldiler. Kazancıyı anımsayıp unutmayacaklardır elbet. Misafirlerimiz inşallah memnun kalmıştır. Kazancılı olarak iyi bir misafirperverlik örneği sergilediğimizi düşünüyorum. Özellikle düğün evini ziyaret, yöresel yemeklerin ikramı, zeyve mesire yerine gezinti, Konaklama ve hediyeleri vermek misafirlerimizi çok mutlu ettiğini düşünüyorum. 

 

İl ve İlçe Kurumları Neden Katılmıyor

Ödül törenine İl Kültür Müdürü ve İlçe Kaymakamının katılması gerekirdi. Bölgemizde olan bu tür güzel etkinliklere özellikle faaliyet alanına giren bir etkinliği ilgili kurumlarımızın katılmaması bizleri biraz olsun üzdü. Artık Kazancıda yapılan etkinliklere ve faaliyetlere il ve ilçe kurumlarımızın ne zaman katılacağını doğrusu merak ediyorum. Belediye başkanımızın davet etmesine rağmen gelmeyen sayın kurum yöneticilerimizin umarım geçerli bir mazeretleri vardır.

Kasaba ve küçük yerleşim yerlerinde kişisel çabalarla yapılan bu tür güzel etkinlikler il ve ilçe imkanlarıyla desteklenmediği sürece bir daha tekrarı yapılamaz ve kaybolmaya da mahkumdur.  Çünkü bu tür devamlılık arz eden kültürel faaliyetlerin maddi olarak kaynak bulmak çok zor olduğu için ilgili kurumlardan ödenek ayrılabilir ve her yıl geleneksel olarak devam etmesi sağlanabilir. Bu konuda Kazancı Belediyesi veya Kazancı Derneklerimizin bir an önce ilgili yerlere müracaat etmeleri gerekmektedir.

 

Kültürel değerlerimize sahip çıkalım

Sitemiz tarafından organize edilen şiir yarışmasına Belediyemizi ve İstanbul Kazancılılar Derneğimizi de dahil ettik. Amacız bütün kazancılıları bu işe ortak etmek, desteklemelerini sağlamaktı. Maalesef Derneğimiz tarafından her hangi destek göremedik, buda derneğimizin artık yaptırım gücünün kalmadığını, varlığının tartışılır bir duruma geldiğinin bir habercisi olsa gerek. Bir an önce yöneticilerin ve hemşerilerimizin yine eskisi gibi derneğimizde güzel faaliyetlere imza atmalarını bekliyoruz…

 

Şiir yarışmasında Başta Belediye başkanımız sayın: Uguz Tekin'nin hiç bir ayrıntıyı atlamadan ödül töreninde göstermiş olduğu başarıdan dolayı, özellikle misafirlerimizi Ermenek Selcuklu Otelinde misafir ettiği için çok çok teşşekür ederim. Yine para ödüllerini üstlenen ve bizlere maddi manevi desteklerini esirgemeyen İbrahim Türker agbimize ne kadar teşekkür etsem azdır. Bilgi ve tecrübelerinden faydalandığımız kazancıda ödül törenini organize eden Şair Türkçe öğretmenimiz İbrahim Şahin’ne ve Av. Naci Sözen Abimize çok çok teşekkür ederim. Ayrıca bizlere destek veren kazancı muhtarlarımıza, hemşerilerimize ve şiir dostlarımızı da unutmamak gerek. Buradan herkese ayrı ayrı teşekkür ederim.

Sağolun var olun, hoşca kalın dostça kalın

Hasan Köksoy 25.07.2010

Bu haber 1509 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

2019 Yerel Seçimlerinde Kazancı Belediye Başkanı Kim OlsunTüm Anketler

ÇANAKKALE ZAFERİ VE “18 MART ŞEHİTLER GÜNÜ” ANISINA…17 Mart 2019

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi