Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Ödül Töreni

Naci Sözen

01 Ağustos 2010, 16:49

Naci Sözen

SAMİ TUNCA ANMA GÜNÜ,  ŞİİR YARIŞMASI  VE  ÖDÜL TÖRENİ..
            Kazancılı, eğitimci, şair-yazar ve bir çok konuda “İlklerin Adamı“ olarak kabul edilen merhum  Sami TUNCA’nın ölümünün birinci yıldönümünde, O’nu anmak, hizmetlerini ve eserlerini tanıtmak, vasiyetini yerine getirmek için bir şiir yarışması düzenlendi ve bu yarışmanın ödül töreni 25.07.2010 günü Kazancı Belediyesi düğün salonunda yapıldı. Sami TUNCA Şiir Yarışması Kazancihaber.com sitesi yöneticisi Sayın Hasan KÖKSOY ve site yazarı (editörü) eğitimci, yazar-şair Sayın İbrahim ŞAHİN koordinatörlüğünde icra edildi.  Bu yarışmanın diğer amaçlarının, genç şairleri ve gizli kabiliyetleri ortaya çıkarmak, tanınmalarını sağlamak, edebiyatımıza ve kültürümüze yeni şairler ve şiirler kazandırmak, benzer  törenlerin, yöremize hizmet etmiş diğer değerli Kazancılılar için de düzenlenmesine bir başlangıç ile vesile olmak,  olarak ilan edilmiştir.
Yarışmaya yaklaşık 80 civarında  şiir katılmış olup, jüri üyelerinin, şair  isimlerini  görmeden ve gizli olarak yaptıkları puanlama sonunda derece alanlar sitede duyurulmuştur. Para ödülleri merhum Sami TUNCA’nın kader arkadaşı ve can dostu, Kazancılı Emekli Eğitim Müsteşarı, Şair-Yazar İbrahim TÜRKER tarafından karşılanmış, ulaşım, törenin yapılması ve misafirlerin ağırlanması dahil bir çok konu Kazancı Belediye Başkanlığı tarafından yürütülmüştür.
 
Ödül törenine, davetliler,  Kazancı halkı ve yarışmada birici olan İbrahim ŞAŞMA (Karaman), ikinci olan Süleyman KÖKSOY (Kazancı) ve üçüncü Mazlum CİHANGİR (İzmir)  eşiyle birlikte katıldılar. Yarışmanın tüm faaliyetlerini yürüten site yöneticisi Hasan KÖKSOY görevi nedeniyle törene katılamadı. Tören, emekli öğretmen Hüseyin KÖKSOY idaresinde, şehitler için  saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başladı. Koordinatör İbrahim ŞAHİN tarafından idare edilen program kapsamında, açılış konuşması Kazancı Belediye Başkanı Sayın Uğuz TEKİN tarafından yapıldı. Merhum Sami TUNCA’nın kısa hayat hikayesi okundu. Konuşmalarda, eğitimci ve yazar- şair Sami TUNCA’nın  eğitim ve kültür alanındaki hizmetlerinin çok önemli olduğu, bu anma törenlerinin sürekli hale getirileceği vurgulandı.  Yöresel sanatçılar Zafer ALTINSOY ve Ethem ATAY sazları ile sahne alarak, kendi besteleri ve  derece alan şiirlerden besteledikleri parçaları seslendirdiler.  
Yarışmanın jüri üyesi ve Sami TUNCA’nın öğrencisi olarak ben de “Öğretmenim Sami TUNCA”  başlıklı bir takdim sundum. Bu takdimde, özetle,  Sami TUNCA’nın eserlerinden alıntılar ve bizzat anlatımları ile 50 yıla yaklaşan görüşmelerimizden tespitlerime yer vererek,  hocamızın eğitim çabalarını, kültür alanındaki katkıları, eserleri,  hayat felsefesini ve topluma son öğütlerini yazılarından ve şiirlerinden yaptığım alıntılarla sundum. Şairimizin uzun yıllar önce yazdığı ve bir çok bayram ve törenlerde seslendirilmiş olan TÜRKÜZ  adlı şiirini okudum.  Kendisini anlatmaya başlarken, "karakterimi anlatan şiirimdir" notunu düştüğü şu satırlara yer vermem gerekiyordu. Şöyle ki ;
 
            . Yaşamak istiyorum, bu dünyada, alnım ak....
            . Allah'ım, beni yaşatma, kötüysem, hemen yak......
 
Bu satırlar çok alkışlandı. Şair İbrahim ŞAHİN,  merhum Sami TUNCA’nın  “vasiyetim” isimli  son şiiri ile kendisinin “vasiyetin yerine geldi” isimli  cevabı şiirini okudu. Yarışmada derece alan misafirler sahne alarak kendi şiirlerini seslendirdiler.  Ayrıca, yarışma üçüncüsü müzik öğretmeni Sayın Mazlum CİHANGİR,  sazıyla sahne alarak “ sunam”  adlı bestesini seslendirdi. Derece alan birinciye 750 TL, ikinciye 500 TL ve üçüncüye 250 TL olan para ödülleri verildi. Şiir Yarışması Düzenleme Komitesi tarafından,  törene maddi ve manevi katkılarından dolayı  Kazancı Belediye Başkanlığı için hazırlatılan  Şükran Plaketi, Sayın Uğuz TEKİN’e  takdim edildi. Tören, ikramlardan sonra Belediye Başkanımızın kapanış konuşmasıyla son buldu.
 Tören sonunda, misafirlerle birlikte topluca POLAT Ailesinin düğün evine gidildi. Misafirler, halk müziği esliğinde milli aşımız olan keşkek ve çılbır yediler, yöresel su böreği ve oklağıdan çekme-kıvrım  tatlısını tattılar. Kendileri için hazırlanan yolluğu ve mevsimlik meyve paketlerini yanlarına alarak, inanılmaz duygular içerisinde, Başkanımız Uğuz TEKİN  eşliğinde, tarihi  Zeyve Pazarını gezdiler.  Ermenek çarşısından yöresel gıda maddeleri de alarak Ermenek’ten 16.00 saatlerinde, Konya istikametine doğru otobüsle  yola çıktılar. Ayrıca, bu misafirlerimiz, gelişlerinde, Ermenek’e 24.07.2010 günü geldikleri için, belediyemizin misafirliğinde konakladıkları, Selçuklu Otelde geçirdikleri gecenin mutluluğunu anlata anlata bitiremediler. Yarışma birincisi İbrahim ŞAŞMA,  almış olduğu bu ödülün, 97. ödül olduğunu, en fazla mutluluğu bu törende yaşadığını, yaşamış olduğu bu duyguyu gönlünde saklamayıp bütün edebiyat sitelerinde haber olarak paylaşacağını, birinci olan  şiirini Kazancıyı hiç görmeden yazmış olduğunu belirtti.
 
 Merhum Sami TUNCA, hayat ve eğitim mücadelesinin  izlerini taşıyan,  VASİYETİM dediği son şiiri şu dörtlükle başlar,
 
Ölürsem üzülmeyin,
Çektiklerim bilmeyin..
Ne isterseniz deyin,
Koyun mezara gitsin…
 
Bu satırlar, babasız  eğitim yollarında geçen bir çocukluk, sonrasında bir ömür süren eğitimcilik, yazarlık, aydınlanma ve bilgilenme yolunda çabalar, sıla özlemi ve tüm hemşerileri için iyilik yapma uğraşı, çevresine ve sorunlara duyarlılık, bu arada, hayatın getirdiği sorunlar, hayal kırıklığı, hastalıklar ve üzüntüler ile geleceğe olan özlem ve umutlar, duygular ile değerli tavsiyelerle doludur. Vasiyetinin devamında ;
 
İsmim sıkça anılsın,
Ölmemiştir sanılsın..
Son namazım kılınsın,
Koyun mezara gitsin
 satırlarına da yer verirken, sanki, bu günlerde ödül törenini yapacağımızı,  kendi adına bir şiir yarışması düzenleneceğini sezmiş gibidir.
Şair Sami TUNCA, ilk şiirini 1946 yılında sılaya özlemle ÖZLEDİM adıyla yazmış ve İvriz köyünden  şöyle seslenmiştir.
Annemi, kardeşimi,
Akranımı, eşimi,
Kalpteki güneşimi,
Şimdi göresim geldi…
Bir başka şiirinde, Kırgınım Feleğe diyerek, Koklanacak gülüm yok, El atacak dalım yok, Yürüyecek yolum yok, Ben feleğe kırgınım.. demiştir. Emeklerini hiç unutmadığı ilk okul öğretmeni ve adını aldığı Merhum Sami ÖZTAŞ için yazdığı şiirde , Kutsal idi, senin için mesleğin, Yetiştirmek, öğretmekti dileğin, Okul için çarpar idi yüreğin, Kimse yerin dolduramaz bil hocam.. satırlarına yer vermiştir. Dostlarını andığı HATIRIMDASINIZ isimli şiirinde ise, Soydemir var idi, sabırlı, durgun, Naci Bey, efendi, değildi yorgun, Hüsamettin Erdem, dertlere dargın, Aradım sizleri tatlı dostlarım…. Nihayet, son şiiri olan VASİYETİM ; Sami öldü desinler, Yaşadığım bilsinler, Gerçeği söylesinler, Koyun mezara gitsin… dizeleriyle sona ermiştir.
 Bu yarışmada derece alan şiirleri aşağıda, tören resimlerini ekte sunuyoruz. Gelecek yıllarda daha kapsamlı ve başarılı yarışmalar ve törenler yapılması dileğiyle…
 
Derleyen : Av. Naci SÖZEN , 26.07.2010 , Kazancı/ERMENEK
 
 
 
 
 
KAZANCI  GÜZELLEMESİ
 
 
Şiir de söylesem; türkü de yaksam;
Her nefeste seni andım Kazancı.
Ah etmem elimi ateşe soksam;
Bir senin aşkına yandım Kazancı.
 
Çocuk yüreğimle koştum da geldim.
Kartaltepesi’ni aştım da geldim.
Göksu’yla beraber taştım da geldim.
Soğuk sularına kandım Kazancı.
 
Aybaham içinden çıkan su sensin.
Özünde tarihim kokan su sensin.
Toros çeşmesinden akan su sensin.
Sevdanın içinde yundum Kazancı
 
Görmeli köprüsü kutlu bir yârdı.
Seni sevmek bana, namustu ardı.
Söylesene acep hükmü mü vardı?
Bu canı yoluna sundum Kazancı
 
Arza saygısından kambur belleri.
Patiklere işler kızıl gülleri.
Ninemin yün çorap ören  elleri.
Marazlar içinde ondum Kazancı.
 
Canıma ne gerek, sende buluna.
Sevdan düşe görsün hakkın kuluna.
Bir sefer eyledim cennet yoluna.
Asar Dağlarına kondum Kazancı
 
Aşkın pusulamdır bana yön gerek.
Bana bir al bayrak bir de sen gerek.
Yolumda çörekli onca engerek;
İksirim sen oldun yendim Kazancı. 
 
 
Çıktığım tepeden, gördüğüm köyden.
Nurundan sarhoşum, sanma ki meyden.
Çepni Oymağından Kazgancı Bey’den.
Bir selam almışım şendim Kazancı.
 
Körkuyu’ya varıp yeşil özüne.
Bir seyir eylesek Toros düzü’ne;
Yer kalır mı sende derde, hüzüne.
Ben bende değildim, sendim Kazancı.
 
Çılbırda alınmaz en önde sıran.
Batırıkla yansın lezzette çıran.
Kim ola keşkeği fazla kaçıran?
Cevabın vereyim, bendim Kazancı
 
Hatırını sormam mı, ona gidenin.
Hamit Seydi adı kutlu bedenin.
Kapısın çalmışım Muslu Dede’nin.
Gönül bahçesine indim Kazancı.
 
Efkarlıyım diyar diyar gezerim.
Benliğimi gelip sende sezerim.
Firkatinle tatlı candan bezerim.
Kapına vardım da dindim Kazancı.
 
 
Şairi : İbrahim ŞAŞMA,  KARAMAN  (Yarışma Birincisi)
 
 
 
 
 
Bir Hayat Boyunca   
 
Karanlık günlerde doğdun
Karanlığa karşı inatla durdun
Aydınlatmak için çevreni çalıştın durdun
Sen Sami Tunca;
Azimliydin bir hayat boyunca…
 
Aybaham mıydı düşüncelerin kaynağı
Yoksa Dinek mi yol gösterdi sana
Alaköprüden mi ulaştın aydınlık yarınlara
Sen Sami Tunca;
Bilgeydin bir hayat boyunca…
 
Boş durmadın çalıştın, çabaladın
Okudun, okuttun bıkmadın hiç yorulmadın
Yazdın, yazdıkça ışık Saçtın
Sen Sami Tunca;
Öğretmendin bir hayat boyunca…
 
Yol gösterdin kutup yıldızı gibi
Dünyalar aydınlattın güneş gibi
Umuda kanat çırptın güvercin gibi
Sen Sami Tunca;
Rehberdin bir hayat boyunca…
 
Sonra sen gittin aniden
Peşinden Alaköprü de ayrıldı bizden
Eserlerin kaldı hatıra senden
Sen Sami Tunca;
Özleneceksin bir hayat boyunca…
 
Namazın kılınıp mezara konulursun
Sanma ki unutulursun
Eserlerinle var olursun
Sen Sami Tunca;
Sonsuz bir hayat boyunca…
 
 Şairi : Süleyman KÖKSOY – Kazancı /ERMENEK (Yarışma ikincisi..)
 
 
Öğretmene  Sesleniş
 
Al bayrak bir elde, kalem bir elde,
Yurdumun her yeri, görevin senin.
Uygarlık ateşi, yanar gönülde,
Meş’âlesi oldun, bilimin fennin.
         İnsanı  eğiten, yüceltensin sen,
         Ne mutlu öndersin, öğretmensin sen.
 
Mesleğin kutsaldır, sevgiyle özdeş,
Yüreğin barışçı, emeğin çağdaş,
Erdemli bir nesil, bilgili yurttaş
Yetişir elinde, büyür eserin.
         İnsanı  eğiten, yüceltensin sen,                                                       
         Ne mutlu öndersin, öğretmensin sen.
  
Atatürk seslendi: “Ey Türk Gençliği,”
“Koruyun, kollayın, hep Türkiye’yi,”
“Öğrenin, öğretin, çağdaş bilgiyi,”
“Sahibi sizsiniz, güzel ülkenin.”
         İnsanı  eğiten, yüceltensin sen,
         Ne mutlu öndersin, öğretmensin sen.
  
Bilgi güç demektir, bilim uygarlık,
Onun da temeli, okur-yazarlık,
Sanatın bağrında, yaşar özgürlük,
Kaynağısın bütün güzelliklerin.
            İnsanı  eğiten, yüceltensin sen,
           Ne mutlu öndersin, öğretmensin sen.
 
Tarih bir süreçtir, emeğin destan,
Sayısız kahraman doğar ulustan,
Elinde yoğrulur, binlerce insan,
Harcını kararsın, bu Türkiye’nin.
         İnsanı  eğiten, yüceltensin sen,
         Ne mutlu öndersin, öğretmensin sen.
 
Erdemli varlığın, örnektir bize,
İyiye, güzele, doğruya, öze,
Mutlandık baktıkça, gözlerinize,
Mürekkebi aşkmış, tüm kalemlerin.
        İnsanı  eğiten, yüceltensin sen,
        Ne mutlu öndersin, öğretmensin sen.
 
İsimsiz kahraman, eğitim eri,
Ata’nın izinde, her an ileri,
Saçtığın ışıkla, çağlardan beri,
Bayrakla, kalemle, eştir değerin.
        İnsanı  eğiten, yüceltensin sen,
        Ne mutlu öndersin, öğretmensin sen.
  
İnsanlık onuru, seninle bulur,
Gönüller ışıldar, aydın yol olur,
Parlayan gözlerde, keder kaybolur,
Mutlu yarınları, kurar ellerin.
         İnsanı  eğiten, yüceltensin sen,
         Ne mutlu öndersin, öğretmensin sen.
 
Şairi : Müzik Öğretmeni Mazlum CİHANGİR,  İZMİR (Yarışma 3. sü..)

Bu haber 1740 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

NARDUGAN BAYRAMI (YENİDEN DOĞUŞ BAYRAMI) KUTLUI OLSUN..21 Aralık 2018

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi