Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Ramazan'ı Şerifleriniz Hayırlı Olsun

İbrahimDemirtaş

09 Ağustos 2010, 23:15

İbrahimDemirtaş

On bir ayın sultanı ramazan’ı şerif geldi hoş geldi.Ramazan’ı şerifleriniz hayırlı ve hayırlara vesile olsun sofralarınız bereketli orucunuz ve dualarınız kabul olsun.
 
Ramazan ayı her yıl bir önceki yıla göre 10 gün önce gelir bir ayda 30 gün olmasa da 3 defa ramazan yaşarız. Herhangi bir ayda yaşadığımız ramazanı aynı ayda bir daha 33 yıl sonra yaşarız. Aynı ayda 33 yıl arayla 3 defa ramazan yaşamak ve görmek herkese nasip olmuyor.
 
 Hatırladığım kadarıyla ben 10 yaşındayken yine Ağustos’ta bir Ramazan yaşadığımı hatırlıyorum. Evet zaman akıp gitti tam 33 yıl geldi geçti o zaman ben torunlarıyla Ramazan, Bayram yaşayan Ebem, Dedem rahmetli oldular. Onlara ALLAH tan rahmet diliyorum evet benimle Ağustosta yaşadıkları 2’ci ramazandı 33 yıl sonraki 3’cü ramazanı ve bayramı göremediler.
 
Şimdi oralara geri dönersek o zaman Ramazanların ve Bayramların havası ve coşkusu daha başkaydı insanlar oruçlarını tutarlar işlerini de yaparlar aksatmazlardı. İftar hazırlıkları yapılır zaman yaklaşınca biz torunlara görev düşerdi birimize sepeti al bağdan asmadan iftarlık üzüm getir derlerdi.
 
Birimizde köyde köy çeşmesi olmasına rağmen soğuk olsun diye su kabağını verirler kabağı kırmadan öngesden buz gibi iftarlık su getirtilirdi. Bizlerde verilen bu görevi isteyerek ve severek yapardık. Sonrada iftarın olduğunu öğrenmek için dama çıkar Ermenek’ten atılan top sesini dinler ve hemen haber verirdik.
 
Ramazanlarda davulcunun önemi de büyüktür.Onlarda ramazanda görevlerini yaparlar maniler söyleyip bahşişlerini alırlar.
 
Sofrada fakir olsun               
Tabağı çukur olsun                        
Karnı doyduktan sonra
Duayı okur olsun
 
Yeni cami direk ister
Bunu söylemeye yürek ister
Benim karnım toktur ama
Arkadaşım börek ister

Sokak yolu dar mıdır?
Minaresi var mıdır?
iftara kal diyorlar,
Acep aslı var mıdır?
 
Ramazanı şerifleriniz tekrar hayırlı, sofralarınız bereketli,Orucunuz ve Dualarınız kabul olsun dileklerimle Kazancı da olanlar için iftarda bağdaki barana dan salkım üzüm almayı ve dere kahveden,Aybahamdan veya Öngesten kabakta soğuk su getirmeyi unutmayın derken  hayırlı ramazanlar diliyorum Hoşça kalın.
 
 
                                                     İbrahim Demirtaş
                                                                           09.08.2010 / Mersin

Bu haber 1980 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

2019 Yerel Seçimlerinde Kazancı Belediye Başkanı Kim OlsunTüm Anketler

ÇANAKKALE ZAFERİ VE “18 MART ŞEHİTLER GÜNÜ” ANISINA…17 Mart 2019

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi