Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Dernek Lokali ve Bilinmeyenler

Hasan Köksoy

25 Ağustos 2010, 16:01

Hasan Köksoy

Şevket Çetin'nin sitemize gönderdiği Dernek lokalinin kapatılması ile ilgili yazmış olduğu yazısında şöyle diyor -İstanbulda ikamet edip bu sitede yazı yazan üç arkadaşı hiç bir Genel Kurulda görmedim. Görev gereği üye olmayabilirler. Ancak Genel Kurula gelirler maddi ve manevi katkıda bulunabilirlerdi. Üzgünüz demek veüstü kapalı birilerini suçlamak samimi değil. diyor. Şevket Çetin’in yazısının büyük bir bölümüne katılıyor ve hak veriyorum dogru tespitleri var fakat katılmadığım bu cümlelerine açıklık getirmek istiyorum.

 

Dernek lokalinin kapatılma haberini ben yazdığıma göre, görev geregide üye olamayan o üç arkadaştan biri de sanırım ben olsam gerek. Buradan banada bir cevap hakkı doğduğu düşüncesiyle Şevket agbiye cevap vereyim. Ayrıca bazı hemşerilerimizi siyaset yapmakla suçlayanlar asıl kendilerinin bu tür yazılar yazarak siyaset yaptıklarını unutmasınlar.

 

Evet biz kamu çalışanları görev geregi derneklere üye olamıyoruz doğru, ama benim bugüne kadar derneğe yaptıklarımı bir dernek yöneticisi olarak bilmemeniz gayet dogal. Çünkü biz bugüne kadar yaptığımız yardımlarla ve güzel şeylerle övünmedik, toplantlarda orda burda söylemedik o yüzden bilmiyorsunuz. Tabi bunları bilmek içinde dernek yetkilileriyle sürekli gelişmeleri yakınen takip etmek lazım. Şimdi benim burada yaptığım faaliyetleri söyleme ihtiyacı hissetmem bu tür yersiz eleştirilere bir cevap niteliğindedir.

 

1993 yılından beri devam eden bir dernegimiz var. Sitemizde mütakip zamanlarda dernegimizle ilgili olumlu ve olumsuz gelişmeleri sitemize taşıdık, hemşerilerimizle paylaştık. Sadece derneğimiz değil, yeri geldi Belediyemizi ve Belediye Başkanlarımızıda eleştirdik

 

Dernegimizin lokalinin kapatıldığını duyunca çok üzüldük, eskiler daha iyi bilir o dernek ayakta kalmak için çok mücadeler verdi. Dernegimiz belki bir apartman dairesinde bir büro gibi olsaydı ki şimdi öyle oldu sanırım. Daha iyi faaliyetler yapabilirdi.

 

Dernegin lokalinin açılması bir gelişmeydi ilk başlarda dernek lokalimiz hemşerilerin buluşup kaynaştığı bir mekan, kasabamız ve istanbulda bulunan hemşerileimizin sorunlarına ve dertlerine çözüm yolları bulmak için toplanılan bir ortam olarak düşünüldüysede lokal belli bir aşamadan sonra bazı hemşerilerimizin bir rant kavgasına dönüştü.


Artık dernekte Genel Kurullar öncesi kulisler yapılarak siyasi bir takım guruplaşmalar oldu işte ne olduysa ozaman oldu amca yegen arasında bile başkanlık yarışı devam eder oldu, her zaman belirttiğim gibi biz kazancılılar baştan beridir dernekçiliği ögrenemedik ve ögretemedik, gelen yönetim kadroları maalesef faaliyet yerine lokalin hep hesap kitap işleriyle ugraştıkları için bu günlere kadar gelen bir çıkmaz içine süreklendiler.

 

Benim burda vurgulamak istediğim konu şuydu; verilen bir emegin  gösterilen cabanın, böyle heba olup gitmesine seyirci kalamazdık, gösterdiğimiz tepki bundan ibaret, başka bir şey değil. Yıkmak yapmaktan her zaman daha kolay olduğu için kapatılan lokalin akibetini dönemin dernek yöneticilerinden sormak en dogal hakkımız diye düşünüyorum.

 

1993 yılında kazancıdan istanbula geldiğimden  beridir dernek faaliyetlerini hep yakınen takip etmişimdir. dönemin dernek başkanlarımızın hepsi bu kişisel çabalarımı çok iyi bilir. dernegin gelişmesi için bir çok proje ve öneri sunmuşumdur. dernegin kurbanlık getirip satması gibi, istanbul gelen yük kamyonlarının dernek organize etmesi gibi, dernek çatısı aldında kazancı yöresel gıdaların satılması için bir kooperatifleşmeye gidilmesi gibi bir çok alternatif proje sunmusuzdur tabii biz bunları söylerken yöneticilerimiz tüyük oynadıkları için bu projeri yaz bozun arkasına yazdıkları için projeler hep çöp kutusuna giderdi.

 
Hatta ilimiz Karamanlıların bile kazancı derneğinden yıllarca haberdar olmadığını, İKEV Başkanı ile sohbet ederken ögrendim. Dönemin dernek başkanı Hikmet Arıcı'yı İstanbul Aksaray’da bulunan binasına götürerek İKEV (İstanbul Karamanlılar Egitim Vakfı ) yetkileri ile tanıştırdım ve beraber ortak faaliyet yapılması konusunda görüşmelerimiz oldu. İKEV Başkanı Suat Sözer  bu güne kadar istanbulda bir kazancı dernegin varlığından bile haberdar olmadıklarını belirtti. il ve ilçe dernekleriyle irtibat halinde olmaz iseniz lokal vari bir kahvede dernekcilik yaparsanız maalesef sonu şimdiki gibi kapatılmak olur... şimdi soruyorum sayın dernek yöneticleri buda mı bizim suçumuz, etimiz ne budumuz siz neden il ve ilçe dernek ve vakıflarla iletişim kurmassınız.

 

Yine 2000 yıllarıydı sanırım yılbaşında üyelerimizi hatırlamak adına kendi imkanlarımla Karamanlı hemşerimiz Aysu Ofset Matbacılığa 1000 adet masa üstü takvimi yaptırdım dagılması ve satılması sonucunda gelirini dernege bagışlamak üzere dernek yetkililerine teslim ettim.

 

Web sitemiz aracılığı ile kitap kampanyası düzenledim kampanyayı dernekle beraber yapıyor gibi işin içine dernegide kattım sırf dernegin adının yaşaması için, dernek  faaliyet yapıyor olsun diye. Yakup Ceylan bu cabamızı çok iyi bilir. Toplanan kitap kolilerini emniyetin aracı ile İstanbul otogarından otobüse bizzat kendim yüklemişimdir..

 

1997 yılında Mehmet Özkan’nın başkanlık döneminde lokade asılı olan kasabamızla ilgili fotoğrafları büyütüp renkli fotokobilerle Etilerde özel bir özalitcide coğalltım ve masraflarını yine kendim karşıladım Dernek işlerinde kullanılmak üzere bir adet bilgisayar ve yazıcı bağışladım.

 

Körkuyu şenliklerinde kullanılmak üzere derneğin flama ve afiş tasarımları yaptırdım ve basımının yapılmasında yardımcı oldum. Ayrıca dernek lokalinde  halen asılı olan kırlangıç bayrak ve flamalar yine ben yaptırdım... Dernegin Logo ve tasarımını yaptım. logomuza dinek kulesini kullanarak Ermenek’lilerin sahiplendiği Dinegin kazancılıların olduğunu ispatlamaya çalıştım. İstanbul Dolmabahçe Sarayında Karaman Türk dili ödülleri verilirken Dernek adına çelenk gönderdik, kazancıyı temsilen

 

Lokal işletmecisi zor durumuda girdiğinde kendi aramızda bir miktar para yardımında bulunduk bunları parayı toplayanlar çok iyi bilir.. İstanbul genelinde Dernek temsilcilikleri oluşturma fikrini ortaya atan ve uygulatan yine bizleriz, çalışma komisyonları oluşturduk komisyon faaliyet ve içeriğini yine bizler hazırladık, daha birçok ufak tefek faaliyette bulunduk yardımcı olduk bu yazdıklaırmız belli başlıları,

 

Sami Tunca Şiir yarışmasında (Bu yarışmayı Dernek veya Belediye yapmalıydı) yine dernegi ön plana çıkartmaya çalıştım Şu an ki Dernek Başkanı H.Ali Arıcı'ya Kazancıdaki ödül töreni ile ilgili Belediye Başkanımızla görüşüp geniş katılımlı bir ödül töreni yapılması konusunda defalarca telkinde bulundum, dernek yönetiminden maalesef somut bir netice elde edemedik.

 

Aynı zamanda şiir yarışmasında juri üyemiz olan Şevket Çetin şiirleri değerlendirip geri dönüşüm yapmadı. Mazeret olarak şiirden anlamadığını belirtsede, bir dernek yöneticisi olarak böyle bir kültürel bir faaliyet sahiplenerek belediye ve sitemizle sürekli irtibat halinde olabilirlerdi. Üstelik adına şiir yarışması düzenlediğimiz Sami Tunca'nın damadı olduğu için daha özverili bir çalışma yapabilir diye özellikle juri üyesi olarak seçmiştik.. 

 

Dernek yöneticilerini eleştiriken biz bu olumsuz yönlerini eleştiriyoruz. İnternet üzerinden ülke genelinde şiir yarışması  düzenleyebiliyorsak Hakkari, İstanbul Kazancı gibi uç noktalardan bile imkansızlıklar içinde bunları gerçekleştirebiliyorsak, Kazancılı üniversiteli gençlerimize sitemiz aracılığı ile karşılıksız burs kaynakları bulabiliyorsak ne mutlu bizlere, biz gibi düşünenlere…

 

Adının İSTANBUL KAZANCILILAR KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEGİ olan, kültür ve dayanışmadan yoksun hiçbir şey yapmayan, İstanbul genelinde kazancılıları bir araya getiremeyen bu dernegin İstanbuldaki hemşerilerden çok yöneticilerinin suçu olsa gerek.

 

Her ne kadar bir suçlu aramasamda bana bu satırları buradan yazmaya mecbur edenlere sitem ettiğimi ayrıca bildirmek isterim... Ben ve Ben gibi düşünen hemşerilerim Kazancı ve Kazancılılarla ilgili yapılan ve yapılması düşünülen her türlü maddi ve manevi destek ve yardımlarımızı yapacagımızı bilmelerini isteriz. Hoşca kalın dostca kalın…

 

Hasan Köksoy - 25.08.2010

www.kazancihaber.com

Site Yöneticisi

 

Bu haber 2058 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

2019 Yerel Seçimlerinde Kazancı Belediye Başkanı Kim OlsunTüm Anketler

ÇANAKKALE ZAFERİ VE “18 MART ŞEHİTLER GÜNÜ” ANISINA…17 Mart 2019

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi