Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Bir Sincabım vardı...

Hasan Köksoy

29 Eylül 2010, 09:20

Hasan Köksoy

İnternet ortamında gezinirken hemşerim Nuri DOGANAY ın Kişisel sitesinden Mehmet Çınarlı nın bir yazısını yayınlıyoruz. http://www.doganayweb.com/Nuri/NFrame.html

 
 

Bir Sincabım vardı...

YAZ GÜNLERİ, Ermenek bağlarında, sincap peşinde koşardım. Arkadaşlarımla birlikte yakaladığımız büyük sincapların ehlileştirilmesi çok zor olduğu, henüz süt emen yavruların ise beslenmesi mümkün olmadığı için, biraz büyümüş ve ceviz yemeye başlamış bir yavru sincap edinmeyi çok istiyordum. Orta kısmın ikinci sınıfından üçüncü sınıfına geçtiğim yılın yaz mevsiminde böyle bir yavru elime geçti. Onu kısa zamanda kendime alıştırdım.

Ne var ki, okulların açılma zamanı gelip çatmıştı. Yavru sincabımı bırakıp gitmeye gönlüm razı olmadı, onu da yanımda götürmeye karar verdim. Sincap, yol boyunca pantolon cebimde uyuyarak, mola verilen yerlerde yiyip içerek, salimen Konya’ya ulaştı ve okuldaki dolabımın bir köşesine yerleşti.

 

Her şey çok iyi gidiyordu. Teneffüs zamanları, dolabımı açtığımda, sincap omzuma atlıyor, benimle lavaboya kadar gidip, avucumdan su içiyordu. Cevizim ise onun yiyip bitiremeyeceği kadar boldu. Zamanla okul arkadaşlarım da sincaba alışmaya ve onu sevmeye başladılar. Bahçede onunla oynuyor, onu koşturuyor, üstümüze tırmandırıyorduk.


Günler geçmiş, Konya’nın şiddetli kışı başlamıştı. Okul binasının soba yanan dershaneler dışındaki yerleri -tabii bu arada dolapları- çok soğuk oluyordu. Bir sabah sincabımı dolapta büzüşüp kalmış buldum. Ne her zamanki gibi omzuma atladı ne de herhangi bir hareket yaptı. Birkaç gün bekleyip durumun değişmediğini görünce, öldüğüne kanaat getirip, onu yakındaki bir çöplüğe atıverdim. Hayretimi uyandıran, vücudunun hâlâ soğumamış  olmasıydı. Bilgisiz çocuk kafamla daha fazlasını düşünememiştim.

Sincaplarla hep yaz aylarında uğraşır, onların kışın ne yaptığını, nasıl yaşadığını bilmezdik. Seneler sonra, bir biyoloji kitabından öğrendim ki, sincaplar, mevsimi geldiği zaman kış uykusuna yatarmış. Benim zavallı sincabım da kış uykusuna yattığı halde, ben onu öldü sanıp çöplüğe atmışım. Gerçeği öğrenince nasıl üzüldüğümü bilemezsiniz.Bugün bile hatırladıkça üzüntü duyar, sincabı beslemeye başlamadan önce, onun yaşayışını tam olarak öğrenmediğime hayıflanırım.


Allah’ ın yaratılıştaki sırlarını öğrenmemek hayatımızda kimbilir nelere mâl oluyor?

 

Mehmet ÇINARLI’DAN


 

Niye Efkarlanayım

Niye efkârlanayım, yok ki denizlerde gemim.
Evrenin hırs dolu dünyasına çulsuz gelenim.

Menfaat faslını hiç geçmedi gönlümdeki saz,
Nice yıldan beridir türlü makamlar denedim.

Hep büyük ülkülerin uğruna girdim savaşa.
Hâne viran olacaktır dediler, dinlemedim.

Geçtiğim halde dayanmakta sabır taşlarını,
Dostlarımdan daha çok düşmanım olmuş nideyim?

Anlayanlar çıkacak, şimdi değer bulmasa da,
Canevimden koparak geldi benim her eserim.

Kaynak: Doğuş Edebiyat, Ocak 1983

Mehmet Çınarlı; 1925 yılında Ermenek'de doğmuştur. 1948 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdi. Sayıştay üyeliği ve Anayasa Mahkemesi üyeliği yapmıştır. Şiirlerini, Güneş Rengi Kadehlerde, Gerçek Hayali Aştı, Bir Yeni Dünya Kurmuşum, Zaman Perdesi adlı kitaplarında toplamıştır. Halkımız ve Sanatımız, Söylemek Yaraşır, Sanatçı Dostlarım, Mısralarda Gezinti isimli deneme kitapları da bulunan şair, 1999 yılında vefat etmiştir.

Bu haber 1639 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

2019 Yerel Seçimlerinde Kazancı Belediye Başkanı Kim OlsunTüm Anketler

ÇANAKKALE ZAFERİ VE “18 MART ŞEHİTLER GÜNÜ” ANISINA…17 Mart 2019

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi