Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

BARAJLAR VE TARİHİ ESERLERİMİZ

İbrahimDemirtaş

06 Ekim 2010, 21:36

İbrahimDemirtaş

BARAJLAR VE TARİHİ ESERLERİMİZ
 
Ermenek barajı ve Görmel Köprüsü
 
Karamanoğullarının bıraktığı en güzel tarihi eser olan görmeli köprüsü
Karaman Ermenek ilçesinin 18 km. uzağında, Ermenek-Kazancı ve Anamur yolundaki bu köprü Göksu Nehri’nin üzerindedir.1305 yılında yapılan köprünün biri büyük, diğeri de küçük olmak üzere iki kitabesi bulunmaktadır.
 
Ermenek ile başta Kazancı olmak üzere karşı yaka halkının ulaşımını kolaylaştıran ve 705 yıl bölge halkına emek vermiş tarihe meydan okumuş  emektar ve tarihi eserimiz ala köprümüz 2009 yılında sessiz sedasız sular altında kaldı .
 
Her ne kadar Kazancı ve Ermenek haber sitelerinden köprü adına tarihi esere saygı adına sesimizi duyurmaya çalışsak da bizi ne bölge yöneticileri nede ülke yöneticileri duymadı.
 
Bu baraj altında yalnız köprümüz değil en güzel tarım arazilerimiz ve Ala köprünün komşuları çavuş köyümüz sular altında kaldı ve çavuş köylüleri yerinden yurdundan oldular her şeylerini bırakıp gittiler.
 
    
 
Üzüntüler Yaşadığımız  o günlerde yazmış olduğum Bırakıp gittiler şiirimden şu dörtlüklere yer vermek isterim.
 
Bizleri de üzüntü içinde bırakıp
Umutlarını yele verip
Koskoca bir mazilerini silip
Ala köprülerini,bağlarını,yarınlarını
Gök su ırmağı sularına gömüp de gittiler
 
Kimi,  hıçkırıklarını tutarak
Kimi arkasına bakarak
Kimi bakamadan bırakıp gittiler
Bir baraja bir Göksu ya
Birde kaderlerine  boyun eğip gittiler.
Göz yaşlarını gönüllerine dökerek gittiler.
                                          
Ve yine İbrahim Şahin hocamız GOOD BYE MEMEDO   şiirinden aldığımız şu dörtlüklerle  duygularını dile getirmişti.
 
Şimdi sorma
Yüreğim sızlar
Kalemim kan damlar
Bunu sana nasıl yazarım
Vefasızlığımıza boyun büktü
Kendini sulara gömer diye
 
Gurur abidesi kitabesini
Utanç madalyası olarak saklayacağız
Bağışla bizi demeye yüzümüz mü var
Bin bir utançla özür dileriz senden
İhanet üstüne ihanet ettik bilge insan
 
Bu şiirlerle ve küçük serzenişlerle sesimizi duyurmaya çalıştık ama duyuramadık.
 
Bizim köprümüzü ne bir bakan gördü ne bir sanatçı gördü köprümüzü gören ve bilen bölge idarecilerimiz ve yöneticilerimiz de görmezden gelirken tarihi esere duyarlı ve saygılı olamadılar.
 
Bölgemizde durum böyleyken bu günlerde yazılı ve görsel medyada sanatçılar ve siyasetçiler arasında tarihi eserlere saygı ve sahip çıkma ile ilgili  tartışmalar izliyoruz.
 
Bergama Yortanlı Barajı ve Allianoi
 
Dünyanın bilinen en eski sağlık yurtlarından biri olan Allianoi İzmir’in Bergama ilçesinde Yortanlı Barajı’nın suları altında kalacak olan Allianoi Antik Kenti’ne Tarkan  destek verdi.
 
TARKAN NE DEMİŞTİ?
,
Tarkan, resmi Facebook sayfasından yaptığı açıklamada şunları söylemişti:
 
"Doğa Derneği ile birlikte gittiğimiz gezilerimizin ilk durağı olan Allianoi’yi ilk gördüğümde çok heyecanlandım ve etkilendim. Hatta “Uyan” adlı şarkımı yazmama ilham kaynağı olan yer Allianoi’dir.
 
Allianoi'nin tarihin günümüze kadar ulaşmış dünyada sayılı olan en güzel şifa kaynaklarından biri olduğunu fark ettim ve buranın korunarak, bütün Dünyaya tanıtılması gerektiğine inandım.
Ama ne yazık ki bugün Allianoi'nin kumla kaplanması ve baraj suları altında bırakılması için çalışmaların başlatıldığını öğrendim. Allianoi'nin korunması gerektiğine dair alınan hukuk kararının uygulanmıyor olmasına çok üzüldüm.'
'
Diye açıklama yapınca çevre Bakanı Veysel Eroğlu  Sanatçı Tarkan’a şöyle tepki göstermişti.
Sanatçı arkadaş sanatıyla ilgilensin, herkesin bir ihtisası vardır. Herkes bilmediği bir konuya burnunu sokarsa çok yanlış olur. Ben şimdi kalkıp da onun sanatıyla alakalı bir şey söylesem ne derece yanlış olursa, onun da bir baraj ya da tarihi eserin korunmasıyla ilgili söyleyeceği şey fevkalade yanlıştır. Bunlar doğru değil. Dünyanın hiçbir yerinde de yoktur. Bilim adamları karar verir ne yapılacağına, ona göre yapılır.
 
 Bakan Günay'dan mevkidaşına tepki, Tarkan'a destek

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, su altında kalacak Allianoi antik kentiyle ilgili açıklamaları nedeniyle Çevre Bakanı Veysel Eroğlu'nun tepki gösterdiği sanatçı Tarkan'a destek verdi.

Bakan Eroğlu'nun, düşüncelerini amacını aşan biçimde ifade ettiğini belirten Bakan Günay, sorumluluğundan dolayı Tarkan'ı kutladı.
 
Ertuğrul Günay, "Sayın Bakan düşüncelerini amacını aşan biçimde ifade etti. Hepimizin ortak amacı Türkiye'nin doğal zenginliklerini korumaya çalışmaktır. Sanatçı arkadaşlarımızın bu konulara duyarlılık  bizi tedirgin etmez, tam tersine sevindirir. Bu duyarlılıkların artarak devam etmesini istiyorum. Zaman, zaman kastı aşan ifadeler olabilir. Eğer bazı sözler kırılganlık oluşturmuşsa düzeltmeliyiz. Tarkan'ı sorumluluğundan dolayı kutluyorum" dedi.
 
Tarkana sanatcı dostlarındanda  destek geldi destek veren iki sanatcımızın mesajları 

Hülya Avşar : Politikacı sanatçıya hesap verir.

“Bakanın verdiği cevap bir kaçıştır. Bir politikacı bu ülkenin sanatçısına daima hesap vermek zorundadır. Çünkü her gelen hükümetin, her gelen bakanın gittikten sonra - ki gitmeye mahkûmdurlar - yaptıkları yanlışların ceremesini aynı zamanda vatandaş olan biz sanatçılar da çekiyoruz.”
 
Halil Ergün: Bu ne faşizanlıktır.

“Sayın bakan bu ne pervasızlık, bu ne faşizan baskıdır? Bir sanatçıya ‘Burnunu sokmasın, işine baksın” demek nasıl bir laftır? Başka bir ülkede olsa bu bakanı hemen istifaya çağırırlar.”
 
Sonuç ortada acaba bizde ala köprümüz için şiirler yazıp köprü sular altında kalması diye serzenişte bulunduğumuzda bizi duyan yetkililerimizde bizim için herkes işini yapsın herkes bilmediği konuya burnunu sokmasın düşüncesinin kurbanımı olduk?
 
Keşke bizim köprümüzü de Tarkan veya başka sanatçlar görmüş olsalar ve dile ve gündeme getirseler dide bizde onlara destek verseydik ve bu sanatçılarımızı alkışlayabilseydik.
 
Ben burada siyasiler kendi arasında kavga etsinler biri sanatçıya
tepki göstersin biri onu eleştirip Tarkan’a destek versin onları kendi hallerine bırakıyorum  ve bu tutumlarından dolayı kendilerini kınıyorum.
 
Tarkan’ı bu duyarlı davranışından dolayı ve diğer sanatçıların Tarkan’a destek vermelerini  taktir ve saygıyla karşılar duyarlı sanatçılarımıza ve halkımıza teşekkür ederken iki sanatçımızın yukarda  yapmış olduğu açıklamalara aynen katılır saygılar sunarım.
 
Biz halk olarak ülkemizi ve milli değerlerimize her zaman sahip çıkacağız ve sahip çıkanlara da
desteğimizi esirgemeyeceğiz bu yolda ve düşüncede Bitaraf olacağız Bertaraf olursunuz diyenler olsa bile kararlıyız. 
 
Hülya Avşar : Politikacı sanatçıya hesap verir.  verdiği cevap bir kaçıştır. Bir politikacı bu ülkenin sanatçısına daima hesap vermek zorundadır. Çünkü her gelen hükümetin, her gelen bakanın gittikten sonra - ki gitmeye mahkûmdurlar - yaptıkları yanlışların ceremesini aynı zamanda vatandaş olan biz sanatçılar da çekiyoruz.”
 
Sözüne aynen katılıyorum siyasetçiler gelip geçicidir ama sanatçılar daima kalıcıdır. Başbakanımız meydanlarda ne diyordu insan ölür kalır eseri eşek ölür kalır semeri herkes kendi işine baksın bilmediği işe burnunu sokmasın yaklaşımı, eylemi ve söylem kültürüyle bu ülkeye ne bir eser bırakabilirler nede tarihi eser korunabilir.
 
Durmak Yok saygısızlığa Devam.
 
 İbrahim Demirtaş -12.09.2010 / Mersin

Bu haber 1356 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

NARDUGAN BAYRAMI (YENİDEN DOĞUŞ BAYRAMI) KUTLUI OLSUN..21 Aralık 2018

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi