Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Eğitim-2

İbrahim Şahin

25 Mayıs 2010, 20:52

İbrahim Şahin

Nedir Potansiyel Zekâmızın Sırrı
İnsanların hayatının değişik döneminde, değişik almış oldukları sorumluluklar vardır. Alınan her sorumluluğun kişinin kişiliğine hükmeden etkileri vardır.
 
Günümüz kent insanının genelinde evin geçim sorumluluğu gibi ciddi bir sorumluluğu baba almaktadır, anne almaktadır. Çocuk böyle bir sorumluluktan oldukça uzaktır. Öyle ki çocuk kendi çocukluk sorumluluğunu bile anne babaya yüklemektedir. Sekizinci sınıfa kadar çantasını anne babasına taşıtan öğrencileri sayısızca görmeniz mümkün. Düşünün bu öğrenciler daha hangi sorumluluklarını yüklüyor. Giyinmesinden tutun, yemesine, daha neler neler? Hepsi saymakla bitmez.
 
Bölgemizin geniş bir alana ve değişik bir coğrafi yapıya sahip oluşu çok sayıda iş, her iş için de bir sorumlu, her yaş içinde bir iş yaratmıştır. Hayvancılık doğuda tek bir iş koludur. Bir evden de bir kişiye bir sorumluluk. Tarım sezonluktur. Karadenizin fındık sezonu, eski Adana’nın pamuk, Silifke’nin fıstık sezonu gibi.
 
Bizde hayvancılık; sığıra bir kişi, davara bir, oğlağa bir, koyuna bir, sütü sağmaya, yoğurdu mayalamaya, yoğurdu yaymaya bir. Ailenin tarım işinde; dağınık arazi yapısından kaynaklı her güne yansıyan su nöbetine bir kişi, havara bir, ekine, harmana ne varsa. Dağa bayıra dağılmış bireylere erzak taşımaya da bir kişi. Nerede çalışılırsa çalışılsın çalışma yerine akşama kadar su taşıyacak birine de bir iş. Böyle bir iş yurdumuzda kaç bölgede vardır.
 
Çocuk doğduğu anda kendi ile baş başa mücadelenin içinde yer almış. Annesi kendine ayıracak zaman bulamamış, kendi kendi ile oynamayı öğrenmiş, kendini uyutmayı, avutmayı. Kendine oyuncak yapmayı öğrenmiş, taştan, ekkiden, çamın kozalağından. Açlığı için toprağı yemeyi denemiş, taşı yutmayı. Adım attığı görüldüğünde eline su kabağı verilmiş derelere suya gönderilmiş. Zıpladığında, keçinin sürüsü, sığırın sürüsü.
 
Atla saman taşımış. Dağa oduna gitmiş. Evde kalmış yalnız, ocağı yakmış, ocağa tencereyi koymuş. Dağdan, tarladan gelene sofrayı kurmuş. Bütün bunları okula başlamadan yapmış.
Okulların amacı çocukları hayata hazırlamak derken, çocuk okula gitmeden tanımış hayatı. İş yapabilme becerisi kazandırmak derken; o, beceriyi okuldan önce kazanmış. Sorumluluk bilinci oluşturmak derken; o, bilinci doğuştan almış. Başarma duygusunu tatmak derken; o, duyguyu binler kez tatmış önceden.
 
Kasabamızın  Türkiye’nin hiç bir bölgesinde görülmeyen güçlü hemsehrilik bağı ayni düzeyde almış olduğu bu hayat eğitiminden kaynaklıdır.
 
İlkokula başlayan çocuğa, kalem tutabilmesi için kas geliştirici en az bir ay çalışma yaparlar. Balta kullanmayı bilen bizim çocuklarımıza ne kadar basit geleceğini düşünün.
 
1974-1977 Dönemi Manisalı Mehmet Zeki Güngör öğretmenin,  öğretmen olan eşi; bir çocuğun kendi boyundan büyük bir güğümü, bir kovayı koluna takıp su taşıyabilmesine olan şaşkınlığını köyden gidene kadar üstünden atamadı.
 
Çocuklarımızın bugün üniversite çağındakilerin bile altından kalkamayacağı sorumlulukların içerisinde yoğrulmaları kendilerini geliştirmiştir. Detaylandırmaya fazla girmediğim işlere karşı bir sayfa yazıyı okumak, yazmak çok kolay gelmiştir. Bir sayfa yazıyı anlamak da hayatı öncen anlayıp yorumlayan çocuklarımız için kolay gelmiştir.
 
İşte doğuştan başladığı antıramanlarla İvriz’e giden çocuklarımız onca yolu yürüme becerisini göstermiştir. Bugün o yolu bizim çocuklarımız mecbur kalsın yine yürür.
 
Bizim çocuklarımız her soruna kendi çözüm aramayı öğrendiği, zorluklar içerisinde yoğrulduğu için karşılaştığı zorluklarda yılgınlığa düşmemiştir. Başladığı bir işi bitirmeme gibi bir şansla karşılaşmadığı için her işi başarmayı alışkanlık edinmiştir.
 
Bizim çocuklarımızın her biri doğanın yetiştirdiği kahramandır. Doğayla baş etmeyi bilen çocuklarımız, hayatla baş etmenin de üstesinden gelirler.

İbrahim ŞAHİN 18.07.2007

Bu haber 1237 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
TÜRK DİL BAYRAMI KUTLANIYOR..13 Mayıs 2019

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi