Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ERÇEV VE ÖĞRENCİ BURSLARI

Misafir Yazar

05 Kasım 2010, 08:04

Misafir Yazar

 

Ermenek ve Çevresi Kültür ve Sosyal  Dayanışma Vakfı (ERÇEV), 1999 yılında  29 mütevelli (kurucu) üyenin girişimi ile İstanbul’da kuruldu. Vakfın yönetimi, mütevelliler adına 7 kişilik Yönetim Kurulu ve 3 kişilik Denetim Kurulu tarafından yürütülmektedir. Bölgemizde birçok dernek olmasına rağmen, sivil toplum örgütü olarak tek vakıf ERÇEV’dir. Vakfın kuruluş amacı; Ermenek, Sarıveliler ve Başyayla ilçeleri ve bunlara bağlı beldeler ile köylerin ekonomik, kültürel ve sosyal yönden gelişimini sağlamak, üyeleri arasında da maddi ve manevi dayanışmayı temin etmek ve vakıf senedinde yazılı diğer faaliyetlerde bulunmaktır. Vakfın kurulduğu günden bu güne kadar, bölgemize yaptığı yardımların bir kısmını şu ana başlıklarda yazabiliriz:

·         Üniversite öğrencilerine burs vermek.

·          Okullara araç, gereç ve malzeme yardımı yapmak.

·         Ramazan ayında Ermenek Belediyesi ile ortaklaşa bir ay boyunca iftar çadırında yemek vermek.

·         Sıla festivalinde her sene 70-80 ihtiyaç sahibi çocukları sünnet yaptırıp, sünnet kıyafetlerinden altınlarına kadar ihtiyaçlarını karşılamak.

·         Her sene ramazan ayında yaklaşık 600 aileye yiyecek yardımı yapmak.

 

Ben bu yazımda, vakıf bütçesinin gider kalemleri içerisinde en büyük paya sahip üniversite öğrencilerine verilen burs konusunu yazmak istiyorum.

              

2010-2011 eğitim öğretim yılında 200 öğrenciye 8 ay süreyle öğrenci başına aylık 100.-TL burs verilmektedir. Bu da vakfın hesabından aylık 20.000.-TL, yıllık 160.000.- TL gibi bir kaynağın bursiyer öğrencilere aktarılması demektir. Yönetin Kurulu üyeleri her yıl Ekim ayında burs alacak öğrencileri tespit etmek için toplanarak titiz bir çalışma yaparlar. Burada, vakıf bütçesinden bu yıl ödenecek toplam burs rakamın tespit ettikten sonra, bu rakama isabet eden kişi sayısı bulunur. Bu sayıdan önceki yıldan burs alıp, takıntısız bir üst sınıfa geçen öğrenciler ayrılır. Geri kalan sayı da, bu yıl üniversiteyi kazanıp burs müracaatı yapan öğrenciler,  beyan ettikleri aile gelir durumlarına göre sıralanarak yeni öğrencilere tahsis edilir. Yönetim kurulu üyeleri burs toplantısı sonunda, bir taraftan burs kazanan öğrencilerin mutluluğunu yaşarken, bir taraftan da kaynak yetersizliği nedeniyle burs kazanamayan öğrencilerin üzüntüsünü yaşamaktadır. Şu bir gerçek ki, bölgemizden burs için müracaat eden bütün öğrencilerin bu yardıma kesinlikle ihtiyacı vardır. Bu yıl burs verilen 200 öğrencinin 13 kişisi Kazancılı olup isimleri Erçev kayıtlarında mevcuttur. (isimleri yanlış anlaşılmaya meydan vermemek için yazmıyorum).

    

Burs alacak  öğrencilerden  100 kişisi, önceki yıllardan burs almaya devam eden öğrenciler olup, diğer 100 kişi de bu yıl üniversiteye giren öğrencilerden oluşmaktadır. Vakfın bu sayıyı arttırabilmesi için daha fazla bağış ve yardım gibi kaynağa ihtiyacı vardır. Burs alan öğrencilerin sonraki yıllarda burslarının devam etmesi için iyi çalışmaları ve takıntısız bir üst sınıfa geçmeleri gerekmektedir. Aksi taktirde bursları kesilmektedir.

 

ERÇEV’in kurulduğu tarihten bu yana, hem mütevelli(kurucu) hem de vakfın Denetim Kurulu üyesi olarak halen görev yapmaktayım. Yönetim seçimi yapılan her Genel Kurulda oy birliği ile bizleri Denetleme Kuruluna seçen Genel Kurul üyelerine teşekkür ederim. 3 kişilik Denetim Kurulu olarak, her yıl vakfın hesaplarını vakıf tüzüğüne, yürürlükteki mevzuat hükümlerine , muhasebe ilke ve prensiplerine göre inceleyip mütevelli (kurucu) üyelere, şubat ayında yapılan Genel Kurulda rapor veriyoruz.

          

Ne Yönetim Kurulu üyeleri ne de Denetim Kurulu üyeleri yapmış oldukları toplantılardan, huzur hakkı ve ücret gibi bir ödeme almamaktadırlar. Hatta bu kişiler vakıf adına, şehir içi ve şehir dışı yapmış oldukları seyahat ve toplantılarda yapılan ulaşım, yemek ve konaklama giderlerini kendi ceplerinden karşılamaktadırlar. Bunun yanında yıllık aidat, burs ve yardım adı altında  vakıfa para da vermektedirler. Vakfın tek kuruşu dahi gereksiz bir yere harcanmamaktadır. Başta Vakıf Başkanı Sayın Reşit Keskin olmak üzere, bütün vakıf yöneticilerine; ayrıca vakfa yardımda bulunan kişi ve kurumlara özverili ve yardım sever davranışları için ayrı ayrı teşekkür ederim.

 

Burs için vakıfa yardımda bulunan kişi ve kurumlar, kime burs verdiğini bilmez. Vakıftan burs alan öğrenciler de kimden burs aldığını bilmez. Her iki tarafın muhatabı da ERÇEV’dir.

 

Kazancılılardan ERÇEV’e burs ve yardım olarak katkıda bulunanların sayısı! (üzülerek yazıyorum), bir elin (iki elin değil) parmaklarının sayısı kadar yoktur. Kazancılı olup da burs verebilecek  çok sayıda hemşehrim olduğunu biliyorum. Maddi durumları müsait olan bu hemşehrilerimi burs fonuna katkıda bulunmaya davet ediyorum. Çünkü, vakıfın geliri arttıkça burs alan öğrenci sayısı da artacak, böylece kaynak yetersizliğinden burs talepleri karşılanamayan öğrencilerin ve ailelerinin  üzüntüsünü değil, sevincini hep beraber paylaşacağız.

           

İnsana yapılan yatırım, en iyi yatırımlardan biridir. Bölgemiz ve ülkemiz kalkınmasında önemli faktörlerden biri de yetişmiş insan faktörüdür. Bunun için, bu gençlere destek olmalıyız. Okul bittikten sonra bu gençlere düşen görev de, bu yardım zincirini devam ettirmeleridir. Bundan sonraki yıllarda üniversiteye girecek öğrencilere bir kaynak oluşturmaları açısından; ERÇEV’den burs alıp,   bir meslek sahibi olup, ekonomik özgürlüğünü elde etmiş öğrencileri ne şartlarda okuduklarını hatırlayarak, bu yardım zincirinin devam etmesi açısından ERÇEV’e burs vermeye  davet ediyorum. Daha önceki yıllarda burs alan iken; burs veren olacaklardır. Verilen burslarda geri dönüşle ilgili bir zorunluluk olmadığı halde; önceki yıllarda burs alıp iş sahibi olan bazı bursiyerler, şuan burs vermektedirler. Bu sağduyulu ve onurlu davranışları için kendilerini kutluyorum. Yardım zincirini bu şekilde devam ettirebilirsek, yardımlar kartopu gibi büyüyerek devam edecektir.

Burs alan, alamayan bütün öğrencilere başarılar diler, bütün hemşehrilerimin yaklaşan Kurban Bayramını kutlarım. Sevgi ve saygılarımla

 

Mesut GÜRBÜZ- İstanbul, 04.11.2010

Bu haber 2442 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
TÜRK DİL BAYRAMI KUTLANIYOR..13 Mayıs 2019

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi