Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

3 ARALIK'TAN SONRA

İbrahimDemirtaş

05 Aralık 2010, 22:36

İbrahimDemirtaş

Hepimizin bildiği gibi 3 Aralık Dünya engelliler günü olarak bilinmekte engelliler yalnız ve yalnız bu günde hatırlanıp yeni vaatler yeni umutlar verilir ve seneye kadar unutulurlar.
 
Oysa onların torpile ve ayrıcalığa ihtiyaçları yok onlarda bu ülkenin engelli vatandaşları onlar engelli olmayı kendileri istemedi.
 
Yapılacak şey bu ülkenin Okulunu, Hastanesini, Bankasını, Yolunu,  Toplu taşıma araçlarını ve hayatın tüm yaşam alanlarında engellilerin sorun yaşamayacakları düzenlemeler yapılsa onlar için yeterli olacak.
 
Oysa yaşadıklarımız ve şahit olduklarımız bu işleri yapacak ve düzenleyecek kişiler tarafında yapılmadığı ve engellilerin 3 aralık dışında hatırlanmadığının tanığıyız.
 
***
 
Diyarbakır’da Engelliler Günü’nde Vali ile görüşmek isteyen bedensel engelliler, valilik binasına kucakta taşındı.
 
Dünya Engelliler Günü’nde Diyarbakır’daki yaklaşık 250 engelli, Valilik karşısında bulunan Anıt park’ta bir araya geldi. Atatürk Anıtı’na çelenk sunan engellilerin seçtikleri temsilciler Vali ile ğörüşmek için Valilik binasına gitti. Ancak Valilik binasında engellilerin girmesi için düzenleme bulunmaması engellilere zor anlar yaşattı. Tekerlekli sandalyeleriyle Valiliğe gelen engelliler, içeriye Valilik korumaları ve vatandaşların yardımıyla kucakta taşındı.
 
***
 
Sokaklarda,caddelerde,yollarda,kaldırımlarda engelliler için bir düzeleme ve çalışma yapmayan yöneticiler, idareciler,siyasetçiler bu alanlarda engellileri engellemeye  devam ederken bu engelleri engellilerin aşmasına yine sokaktaki halk yardım etmektedir.
 
Bu gün bankalarda bir engelli gişesi yok.
Toplu taşıma araçları engelliler için uygun değil.
Kaldırımlar,yollar,duraklar engellilere uygun değil.
 
Buna benze sorunları ve engelleri yazmaya ve sıralamaya kalksak sonu gelmez ama buna rağmen 3 Aralık gelir bu sorunları ortadan kaldıracak olan sorumlular ve yetkililer ortaya çıkıp mesaj gönderirler yayınlarlar söz verirler övünürler ve  siyaset yapmayı da ihmal etmezler.
 
***
 
Ermenek ve Karaman milletvekilimiz sayın Vekilimizin Dünya Engelliler  mesajından bir bölüm
Bu kapsamda özellikle hükümetimiz döneminde engelli vatandaşlarımıza ve yakınlarına yönelik çok ciddi düzenlemeler ve kolaylaştırmalar yapılmıştır.
 
Özürlüler Kanunu’nun çıkartılması ki en önemi olanların başında gelmektedir. Sosyal güvencesi olsun olmasın ağır özürlülerin bakım ücreti alabilmesi sağlanmıştır. Bu ücret asgari ücretin 2 katına kadar çıkabilmektedir.diye devam eder.
 
***
 
Özürlüler Kanunu’nun çıkartılması ki en önemi olanların başında gelmektedir.
Diyor.
Sayın vekilimize katılmamak mümkün değil ama  8 yıldır iktidarda olan bir hükümet neyi bekliyor ki bu kanun öncelikli olmasına rağmen bekliyor diye de bir soru sormadan olmuyor yoksa 2011 haziran seçiminden sonraya mı kaldı?
Sayın vekilimiz  hükümetimiz döneminde engelliler için bir çok düzenlemeler ve kolaylıklar oldu diye söylemektedir.
 
Sayın vekilimizin dönemlerinde bu ülkede iki genel seçim,iki yerel seçim,iki referandum seçimleri yapıldı birinde atladınız,birinde görmediniz diyelim son seçimde bile bu ülkede engellilerin asansör olmayan binalarda beşinci katlarda  oy kullandığına şahit ve tanık olduk dört beş kişi engelli bir vatandaşımızı arabası ile beşinci kata oy kullanmaya götürdüğünü kabullenemiyorum Annesini,Babasını sırtına alıp katlarda sandık ararken gördüğüm görüntülere inanamıyorum.
 
***
Türk Telekom AŞ'nin, görme özürlü vatandaşlar için başlattığı 'Braille alfabeli telefon Faturası'nı ilk olarak Aydınlıkevler'de oturan görme özürlü öğretmen Huri Kaşıkçıyı evinde ziyaret eden bakana eşi Semiha Yıldırım ile Türk Telekom Genel Müdürü Kamil Gökhan Bozkurt ve bazı bürokratlar da eşlik etti.
Ulaştırma Bakanı Bin ali Yıldırım, görme özürlü öğretmeni evinde ziyaret ederek, görme engelliler için özel hazırlanan Braille alfabeli telefon faturasını verdi.
 
***
Görme engelliye telefon faturasını okuyabilmesi için 'Braille alfabeli telefon Faturası'nı ilk olarak uygulanıyor diye anlatan bir Bakan.
 
Sosyal güvencesi olsun olmasın ağır özürlülerin bakım ücreti alabilmesi sağlanmıştır. Bu ücret asgari ücretin 2 katına kadar çıkabilmektedir.Diye anlatan bir Vekilimiz.
 
Neyse bizde Bakanımıza ve Vekilimize yinede teşekkür edelim Asgari ücretin iki katına kadar para vermek ve faturalar iyi okunsun ve paralar geri zamanında dönsün diye yapılan 'Braille alfabeli telefon Faturası'nı çalışması.
 
Huri Kaşıkçıyı evinde ziyaret eden Bakana eşi Semiha Yıldırım ile Türk Telekom Genel Müdürü Kamil Gökhan Bozkurt ve bazı bürokratlar görme engelli ve saygı değer  öğretmenimiz Huri Kaşıkçıya bu faturayla değil de bir 'Braille alfabeli kitapla gitselerdi hem saygı değer öğretmenimizin hem de bizim gönlümüzü hoş tutarlardı.
 
Dünya Engelliler Günü'nde tüm engellilere engellerin kaldırıldığı sağlıklı, Mutlu ve Başarılı bir hayat diler sevgiler selamlar gönderiyorum.Unutmayın ki bizler yalnız 3 Aralıkta değil 365 gün sizlerle beraberiz.
                                 İbrahim Demirtaş 05.12.2010 / Mersin

Bu haber 1220 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

NARDUGAN BAYRAMI (YENİDEN DOĞUŞ BAYRAMI) KUTLUI OLSUN..21 Aralık 2018

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi