Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Gökçeler Muhtarı

İbrahim Şahin

25 Mayıs 2010, 21:08

İbrahim Şahin

Kavgaya körükle giden insanlar vardır. Aslında o kişilerin kavgaya körükle gitmeleri kavgayı sevmelerinden ya da güçlerinden kaynaklanmamaktadır. Karşılaştıkları duruma düşünsel olarak savunma gücü yaratamadıklarından kolay sığınabilecekleri tek silah, küfürdür, fiziksel eylem, kavgadır.
Pratik zekâ sahibi kişiler karşılaştıkları benzer olayda olayı kavga harici bir boyuta çekmeyi, bir gülmece unsuruna dönüştürmeyi becerebilmektedir.
 
Gökçeler Mahallesi Muhtarı Durmuş Kunt, bahsettiğimiz ikinci grup insanlardan biridir. Hiçbir şekilde kavgaya girmeyen, hiçbir şekilde de laf altında kalmayan biridir. Hoş sohbet, espri yapma zenginliğine sahip biridir.
 
Durmuş, Piladan burnundaki tarlasına ekin biçmek için sabahın erken saatinde varır. Eşeğinin yükünü indirirken; alt sınır komşusu Gabak’ın yeri göğü inletircesine: ‘’ Durmuş, Durmuuuş!’’ diye bağırdığını duyar. Durmuş sesin şiddetine bakarak komşusunun yardım imdadında bulunduğunu düşünür. Yılan görebileceklerini düşünerek av tüfeğini alarak koşar.
 
Gabak ise oldukça sinirlidir. Sebep ekinini biçmek için ekinci toplar. Ekinci nere ayak atsa çocuk kakası vardır. Ekinci ekin biçmez sürekli ayak değiştir. Tarla turlanır, ekine başlamak için kakasız bir kıyı bulunamaz. Durmuş’ta çocuk çoktur. Değil bir tarla iki üç tarlayı bir haftada aynı hale getirirler. Gabak, ekinciler ekine orak vurmadıkça sinirden : ” Durmuş, Durmuuuş!’’ diye bağırdıkça bağırır.
 
Durmuş elinde silah yetişmiştir imdada. Fakat manzara farklı. Gabak, Durmuş’u görür görmez ekinin içindeki çocuk kakalarını göstererek hesap soran bir ifade ile:’’ Bu ne!’’diye bağırır. Durmuş duyduğuna ve gördüğüne şaşırır. İki eline de çocuk kakasını alarak: ‘’Buna çocuk kakası derler. Bunu çocuğu olmayan bilemez’’ diye cevap verir. Söz Gabak’a gitmiştir. Gabak’ın çocuğu yoktur. Durmuşun bu cevabına ekinci kadınlar gülmekten kendini alamamıştır.
 
Gabak ifadesi saygısızlık algılanmasın. İsimden emin olamadım ‘’ Gabak’’ lakabı ile anılan Mehmet olması gerekir. Yine söz konusu kişinin çocuğunun olmamasını gündeme getirmek rencide etmek algılanmasın, çocuk sahibi olamaması kendi elinde olan bir olay değildir. Dostların istemesi ile olan bir şey olsa on tane yirmi tane olsun isterim.
 Burada dikkat çekilen Durmuşun kavgayı önleyişidir.  
 
Derleyen: İbrahim ŞAHİN -25.09.2007
 

Bu haber 1550 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
TÜRK DİL BAYRAMI KUTLANIYOR..13 Mayıs 2019

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi