Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Facebook Avcıları...

Hasan Köksoy

28 Aralık 2010, 12:13

Hasan Köksoy

 

Facebook gibi paylaşım sitelerinde rastladığımız insanların kişisel yaşamlarına dair her türlü bilgiye artık rahatlıkla ulaşmak mümkün, mahremiyetten tutunda, ev haline kadar her türlü  günlük yaşama dair kişisel verileri bu tür paylaşım sitelerinde paylaşıyorlar. Bu durum farkında olmadan insanlarda sürekli bir şeyleri paylaşmak isteği uyandırdığı gibi, zamanla insanda bağımlılık yaparak bilgisayarın esiri haline geliyor.

 

Paylaşım sitelerinde özellikle gençlerimiz çok zaman harcadığı gibi özel durumlarını da cesurca cüretkar bir şekilde sergileyebiliyorlar, henüz ilköğretim çağında olan gençlerimiz ilişki durumları, flörtleri aleni bir şekilde paylaşmaktan rahatsızlık duymuyorlar, övünerek anlatıyor fotoğraflıyorlar.  

 

Bu paylaşımlarının ileriki yaşamlarında, özel hayatlarında olumsuz etki bırakcagını ve kariyerlerinde kendilerine engel olabileceğini üstelik hiç düşünmeden bilinçsiz bir şekilde kişisel bilgilerini paylaşıyorlar. Gençlerimiz kişisel bilgilerin yanında hobilerini, faaliyetlerini ve günlük hayatlarını da rahatça paylaşıyorlar.

 

Gençler şu sıralar özelikle kış mevsiminde olmamız dolayısıyla av maceraları faceebook’ta kol geziyor. Özellikle memleketimiz gençleri av fotoğraflarını kan revan içinde sergilemekten de çekinmiyorlar. Şüphesiz köy ve kasabalarda yaşayan bir genç’in avcılıktan yoksun yetişmesi düşünülemez. Sonuçta babasından gördüğü bir av kültüründen geliyor. Eskiler anlatırken….

 

-          Çok güzel bir çift kınalı keklik gördüm vurmaya kıyamadım.. derlerdi

Şimdilerde kekliğin kınasını, tavşanın patilerine acıyan yufka yürekler falan yok, günümüz gençliği hareket halindeki her canlıya ateş eder olmuş.

 

Avcı avcılığıyla övünmeli vurduklarıyla değil,

Avcılık doğaya zarar vermek yerine onunla bütünleşmeyi gerektiren bir yaşam tarzı olmamı,  En iyi avcı, avına yaşama şansı verenler avcıdır.

 

Eskiler bu sözleri boşuna söylenmemiş. Av bahane dağlarda gezmek şahane olmalı, bir kişinin 5, 10 tane keklik vurması üstelik marifet gibi birde faceebookta sergilemesi hiçte de iyi bir şey degil.

 

 

Prof. Dr. Bardakoğlu, bir demecinde şöyle diyor. ağacın dalındaki kuş yuvasının dahi bozulmasını mürvete aykırı gören bir toplum olduğumuzu savunarak, "Avcı dernekleri işlevlerini yeniden gözden geçirmelidir. 21. yüzyılda insanlık zevk için hayvan öldürmeyi terk etmelidir" değerlendirmesinde bulundu. Bardakoğlu, sözlerini şöyle sürdürüyor.

 

Şartları bir kez daha açıklayayım; elinizde son derece gelişmiş silahlarla yaptığınız avcılıkla neyi ispat edeceksin? Zaten hayvanların yaşam alanı iyice daraldı, bir de biz avlanarak o dar alanda hayvanlara dünyayı cehennem ediyoruz. Bunu kabul etmemiz gerekiyor. Hayvan hakları konusunda da geriyiz. Zevk için hayvanları avlamak doğru bulunabilir mi?

 

Bir zamanlar insanoğlu ile hayvanların şartları daha yakınmış birbirlerine. Öte yandan da öncelikli olarak ihtiyacı olduğu için avcılık yapmıştır insanoğlu. Ama şimdi dakikada yüzlerce mermi atan otomatik tüfeklerle ya da benzer yüksek teknoloji ürünü silahlarla insanoğlunun doğaya çıkıp hayvanların gücüyle yarışmasını anlamak mümkün değil! Eşit şartlarda değilsiniz ki.

 

Günümüzde Sivil toplum kuruluşları (STK) ve yetkili kurumların hassasiyetle durduğu hayvan haklarını görmezden gelemeyiz. Nedense hemşeriler paylaşım sitelerinde kendlerini deşifre ederek farkında olmadan kendi kendilerini ele veriyor. Bu durum takibi şikayete bağlı olmayan suçlar kapsamında  direkt hakkınızda yasal işlem başlatılmasına da zemin hazırlar.

 

Avcılık yapmak istiyorsanız av tezkeresi almak zorundasınız. Bu tezkere illerde Valiler, İlçelerde Kaymakamlar tarafından verilir. Her hangi bir yerden alınmış av tezkeresi Türkiye’nin her yerinde geçerlidir.


Yani avlanmak için av tezkeresi, silah ruhsatı, av pulu, av izni, kursu sertifikası, denetimi v.b. bir çok prosedür olduğunu unutmayalım. Kimin Halk Eğitim’den avcılık eğitim sertifikası, Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan avlanma izni var. Büyük şehirlerde av dönüşü yetkililer kontrol ederler bir keklikten fazla vurursan, vurduğun her av başına ceza ödersin.

- Av tezkereleri 5 yıl için verilir. Bu tezkereler ne vakit verilirse verilsin hükmü ancak verildiği tarihten sonra gelen altıncı mali yılın başlangıcına kadar sürer,

-    Av tezkereleri şahsa mahsustur. Bunlarda sahibinin adı, soyadı, yaşı, tabiiyeti, işi, ikametgahı ve verildiği tarih gösterilir,

- Her avcı tezkeresini yanında taşımaya ve istenildiği zaman ilgili memurlara göstermeye mecburdur,
- Av tezkeresinde ve ya yivsiz tüfek sahiplik belgesinde kayıtlı olmayan yivsiz av tüfekleri ruhsatsız silah sayılmakta ve müsadere edilmektedir.

 


 
Memleketinizde avlanmanın ve av hayvanlarının kıymetini bilelim, yoksa Akyokuştan, Dönme'den  yukarı geçemezsiniz bilesiniz. Hem gerçek avcılara, doğa tutkunlarına da kötülük yapmamış olursunuz.  
Otomatik av tüfekleri yerine süperpoze gibi tek ve çite tüfekler kullanılmalı, Ayrıca otoamatik tüfeklerde 3 adet fişek gibi sınırlayıcı aparatların takılmasını daha uygun olur. Her avcı ihtiyacı kadar avlanmalı bir keklik, veya bir tavşan yeterli. tavşan için avlanan kekliğe sıkmamalı, keklik için avlanan da tavşana sıkmamalı diye düşünüyorum... Herkese rastgele iyi günler dilerim.

 

Hasan Köksoy

28.12.2010

Bu haber 2242 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

2019 Yerel Seçimlerinde Kazancı Belediye Başkanı Kim OlsunTüm Anketler

ÇANAKKALE ZAFERİ VE “18 MART ŞEHİTLER GÜNÜ” ANISINA…17 Mart 2019

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi