Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Kasabamızda Tarım ve Çiftçilerin en önemli sorunları nedir?

Tüm Anketler

ATATÜRK DİYOR Kİ ;

Naci Sözen

11 Temmuz 2019, 17:44

Naci Sözen

ATATÜRK DİYOR Kİ: !...

Değerli okurlarımız, Atatürk’ün el yazısı ile Millet nedir, ? Devlet nedir, ? Konusunda yazdıklarından örnekler sunacağım. Atatürk bu konuda Diyor ki:
“Millet: Türkiye Cumhuriyetini kuran Türkiye halkına Türk Milleti denir. Millet sözünden ne anlaşılır. Ne anlaşılmsı lâzımdır. Bunu anlatayım. Sözlerimin kolay anlaşılması için yine Türk Milletine bakacağım. Çünkü dünya yüzünde ondan daha büyük, ondan daha eski, ondan daha temiz bir millet yoktur. Ve bütün insanlık tarihinde görülmemiştir.

Bu günkü Türk Milletine bir resim tablosuna bakar gibi bakalım ve şimdiye kadar edindiğimiz, bilgilerin yardımıyla düşünelim. Bu tabloda neler görüyorsak, bu tablo bize neler hatırlatıyorsa onları, birer, birer söyleyelim.
1-Türk Milleti, halk idaresi olan Cumhuriyetle idare olunur bir devlettir.
2-Türk Devleti lâyiktir. Her reşit dinini intihapta (seçmekte ) serbesttir.
3-Türk Milletinin dili Türkçedir. Türk dili dünyada en güzel, en zengin ve en kolay bir dildir. Onun için her Türk dilini çok sever ve onu yüceltmek için çalışır. Birde, Türk dili, Türk Milleti mukaddes bir hazinedir. Çünkü Türk Milleti geçirdiği nihayetsiz badireler içinde ahlakın, ananelerinin, hatıralarının menfaatlerinin, velhasıl bugün kendi milliyetini yapan her şeyin dili sayesinde muhafaza (koruma) olunduğunu görüyor. Türk dili Türk Milletinin hazinesidir.

Türk Milleti Asya’da ve Avrupa’nın şarkında ( doğusunda) olmak üzere kara ve deniz sınırlarıyla ayırt edilmiş, dünyaca tanınmış büyük bir yurtta yaşar. Onun adına (Türk eli) derler. Türk yurdu daha çok büyüktü. Yakın ve uzak zamanlar düşünülürse Türk’e yurtluk etmemiş bir kıta yoktur. Bütün dünyada Asya, Avrupa, Afrika ve hatta Amerika Türk atalarına yurt olmuştur. Bu hakikatler, yeni tarih vesikalarıyla malumdur, Fakat bugünkü Türk Milleti varlığı için bu günkü yurdundan memnundur. Çünkü Türk derin ve şanlı geçmişin ;büyük, kudretli atalarının mukaddes mirasını bu yurtta da muhafaza (koruma) edecektir. O mirasların şimdiye kadar olduğundan çok daha fazla zenginleştirebileceğinden emindir.”

Atatürk, Türk Milletinin her bireyi ile, iç içe, kalp kalbe, idi. Büyük önder milletinden hiç ayrılmamıştı. Milletimiz de Atasını canı gibi çok sevmektedir. Bugün de yaşayan ölümsüz Atatürk ve Onun ilkeleri milletimizi ebediyen aydınlatacaktır. Değerli milletimizin hiçbir ferdini (bireyini) ayırmadan Atatürk, Türk vatanında yaşayan bütün vatandaşlarımıza konuşurken kadınlarımıza “Hanımefendiler” erkeklerimize de “Beyefendiler” diye, o anlamlı ve kibar konuşmalarına bütün dünya şahittir. Atamızın çok yüce, çok büyük, efendiliği, kibarlığı, asaleti, mertliği, cesareti, engin kalpli oluşu vatanımıza ve milletimize olan derin saygısı ve sevgisi geleceği görüşü, dünyayı en ince noktalarına kadar okuyan yüce büyük önderimizdir. İnsanlığa örnek olan Atatürk’ kalplerimizde yerini almıştır.

Atatürk’ün şu sözlerini hiçbir zaman unutmamalıyız. “İki Mustafa Kemal vardır. Biri ben, fani Mustafa Kemal. Öteki, milletin içinde yaşattığı Mustafa Kemaller ideali dir. Ben Onu (Milletimin içinde yaşattığı Mustafa Kemali) temsil ediyorum. Her hangi bir tehlike anında ben zuhur ettimse, beni bir Türk anası doğurmadı mı? Türk anaları daha nice Mustafa Kemaller doğurmayacaklar mı? Feyiz milletindir. Benim değildir “ der.

Lort Kinross, Mustafa Kemal Atatürk için şöyle der:” Bir milletin yeniden doğuşu, çağdaş Türkiye’yi yaratan ve tarihin akışını değiştiren büyük önder;” diye yazar. Andrew Mango da “Atatürk çağımızın en büyük ulus yaratıcısı dır;”der.” Atatürk; dünyada taraf tutmayan; tek hakemdir.

”Mustafa Kemal ATATÜRK
YAZAN-DERLEYEN : EĞİTİMCİ, YAZAR-ŞAİR MUSTAFA ERTAŞ

Bu haber 585 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
DUVARDAKİ TÜFEK KİMİN OLACAK ?27 Mayıs 2020

© 1999 - 2020 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi